Krajský úřad začal posuzovat, jaký dopad na životní prostředí by měla výstavba větrných elektráren u Jindřichovic. Vyrůst by tam mělo čtyři nebo pět větrníků.

Mluví se o komplexním větrném parku v katastrálním území Stará. Ten je od obce vzdálený zhruba kilometr. Postavit je tam chce společnost Windenergie z Chomutova. Pokud kraj akci požehná, stavba by měla začít ještě v tomto roce. Firma počítá s výstavbou větrníků, jejichž stožáry jsou vysoké 108 metrů s průměrem rotoru 82 metrů.

Současné vedení Jindřichovic je jednoznačně pro výstavbu větrného parku. Za to, že budou v obci stát, totiž firma vesnici nabízí pravidelný roční příjem. „Za jeden větrník bychom ročně dostali sto tisíc korun, a to po dobu dvaceti let,“ řekl starostka Jindřichovic Anna Polívková. Peníze obec podle jejích slov potřebuje prioritně na výstavbu vodovodu a kanalizace, neboť kvůli suchu jsou místní lidé vždy bez vody. „Firma je dokonce ochotna, vyplatit nám všechny peníze dopředu,“ poznamenala. V obci se ale před časem zvedla vlna kritiky kvůli výstavbě větrníků. Lidé měli strach, že elektrárny budou hlučné a budou kazit krajinný ráz. „Společně se zástupci Windenergie jsem se i s kritiky výstavby vydali na pět míst v republice, kde již větrníky mají. Věřím, že jsem je přesvědčili, že větrníky nebudou obci vadit. Stály by navíc na odlehlém místě, kde žije jediný rekreant,“ dodala starostka.

O výstavbu větrných elektráren se firmy zajímají i v nedalekých Kraslicích, kde nyní krajský úřad také posuzuje dopady na životní prostření v Krásné. Radnice ale dala jasně najevo, že pro takové stavby není v Kraslicích a jeho okolí místo. „Jsme obklopeni dvěmi chráněnými oblastmi. Nabízí se jen tři lokality, avšak výstavba je tam nemyslitelná, neboť leží v těsné blízkosti města,“ uvedl minulý týden mluvčí Městského úřadu v Kraslicích.