Nejdříve doly, pak voda a arboretum, ale také sídlo bezdomovců a skladiště odpadků. Nyní park, obchvat města a závod Bahňák. Řeč je o bývalém Jižním lomu v těsné blízkosti Starého náměstí v Sokolově. Právě ta část, kde se koná Bahňák, by měla jako poslední doznat změn. Město chce do ní investovat nejlépe za pomoci dotací. Připraven je projekt jak na zvelebení lomu, tak na jediný bezpečný přístup do lokality, Krejcarovu lávku.

„Město chce investovat i do druhé části Jižního lomu. V té první vyrostl nový park za pomoci dotace z Operačního programu Životní prostředí. Ve druhé části nebudeme rekultivovat v takové míře. Dojde tam ke zpevnění povrchů, prořezávkám či vytvoření cestiček. Něco už je takzvaně namalováno na papíře, ale může dojít ještě k úpravám. Závod Bahňák v této části zůstane i nadále," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Město chce využít dotaci z programu na zahlazování následků důlní těžby. Projekt Krejcarovy lávky a Jižního lomu je v seznamu zhruba čtvrtý pod čarou a město čeká, zda se na ně dostane, či nikoliv.

Zanedbaná plocha v severní části Sokolova se tak proměňuje v odpočinkový areál. V její polovině roste nový obchvat Sokolova. Určité studie na využití výše zmíněné lokality měl Sokolov již před desítkami let. Tehdy ovšem vedení města ještě nevědělo, kudy přesně a zda vůbec povede v těchto místech obchvat.
Sokolov v lomu zanechal některé vzácné přírodní prvky, a další dokonce přidal. Zachovány tak budou částečně i dřeviny z někdejšího arboreta, které sloužilo na testování dřevin vhodných na rekultivace.

Druhou polovinu Jižního lomu využívají hasiči. Koná se zde ojedinělé měření sil složek integrovaného záchranného systému i veřejnosti s názvem Bahňák. Závodníci se při něm brodí po hlavu ve špinavé vodě, plazí v bahně či zdolávají výškové překážky. Extrémní překážkový závod pořádá občanské sdružení ONeSA.
„Mohu potvrdit, že i letos se může veřejnost těšit na další ročník Bahňáka," řekl jeden z pořadatelů Jan Fedorko.