VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Kábrt tančí celý svůj život

Sokolov – Dlouholetý sokolovský taneční mistr Josef Kábrt, který se letos dožívá 90 let, obdržel v Táboře cenu Ministerstva kultury České republiky za celoživotní přínos v oblasti společenského tance.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Foto z archivu Josefa KábrtaFoto: Foto z archivu Josefa Kábrta

Na celostátním kongresu Svazu učitelů tance o posledním srpnovém víkendu mu cenu předala Eva Suknarovská z odboru Ministerstva pro regionální a národnostní kulturu České republiky.

S tanečním uměním začal Josef Kábrt po svém příchodu do regionu v roce 1954 jako učitel tělocviku na tehdejším hornickém učilišti v Královském Poříčí. Založil zde školní taneční kroužek a později soubor lidových písní a tanců. „Po přestěhování souboru do Hornického domu kultury v Sokolově rostla členská základna i taneční úroveň tělesa. Pod vedením Josefa Kábrta sokolovští tanečníci reprezentovali město na různých soutěžích a přehlídkách folklorního tance doma i v zahraničí,“ popisuje začátky svého otce Tomáš Kábrt.

Kromě toho vedl Josef Kábrt v Sokolově první poválečné taneční kurzy pro mládež. V roce 1960 od lidových tanců upustil a začal se věnovat se svým souborem národně společenským tancům. Vysokou úroveň činnosti souboru v této oblasti dokládá jeho každoroční působení na celostátních přehlídkách.

Na republikové úrovni Josef Kábrt inicioval vznik Lidové taneční konzervatoře, která nabízela vzdělání lektorům a asistentům společenského tance pod vedením profesorů Pražské taneční konzervatoře a tanečního oddělení Akademie múzických umění.
Věnoval se také organizování tanečních soutěží na národní i mezinárodní úrovni, z nichž některé se pořádají dodnes.

„Po demokratické revoluci založil Josef Kábrt vlastní taneční školu, ve které velmi úspěšně rozvinul výuku tance na profesionální úrovni i pro děti, výrazový tanec nebo country. Jeho tanečními kurzy tak prošly tři generace Sokolováků,“ konstatuje syn Tomáš.
Před deseti lety školu předal svému dřívějšímu žákovi a asistentovi Petru Macháčkovi. Josef Kábrt se stále aktivně věnuje společenskému tanci a pomáhá tanečním souborům ze západních Čech s účastí na kulturně-společenských akcích škol, úřadů a dalších organizací. Působí také jako poradce vedení Městského domu kultury Sokolov a vedení města v oblasti kultury.

Redaktorská a publikační činnost Josefa Kábrta zahrnuje více jak dvacetiletou práci pro časopis Svazu učitelů tance ČR, inovativní texty v oblasti předtaneční výchovy či hlubší zkoumání možností takzvaného minitančení – kurzů pro žáky druhého stupně základních škol. Dále jde o řadu materiálů týkajících se country dance či množství aktualit, novinek a názorů z taneční oblasti.
Na svého patriota si vzpomněli i občané při místní anketě a nominovali mistra na ocenění města. Sokolov poté vyhlásil Josefa Kábrta v roce 2016 Osobností města.

Autor: Roman Cichocki

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Instalace nového plátna v chodovském kině.

Kino v Chodově promítá ve vylepšené 3D technologii

Varský sbor zpíval dárcům krve
18

Varský sbor zpíval dárcům krve

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

V Sedle prodávala dvojice pervitin, dealer vydíral svědka

Sokolovsko – Kriminalisté zadrželi čtyřicetiletou ženu a o rok staršího muže, kteří na Sokolovsku prodávali pervitin.

Naši prvňáci ze ZŠ Jindřichovice

Sokolovsko - Ve středu 13. prosince najdete v Sokolovském deníku prvňáky ze ZŠ Jindřichovice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT