Řeč je o Svatoslavovi Karpíškovi z Rotavy na Kraslicku. Při oslavě jeho jubilea na rotavské radnici prozradil oslavenec něco málo ze svého bohatého života.

"Vůbec mi nepřijde, že je mi 100 let. Akorát mě bolí hřbet a špatně se pohybuji. Už toho nechte a doneste mi někdo štrúdl," pobavil nejen přítomné fotografy pan Karpíšek starší, když se mu zdálo, že objektivy fotoaparátů cvakají na jeho vkus moc dlouho. "Šetřete filmem," nabádal přítomné fotografy. Že mu není humor cizí prokázal i poté co mu mezi prvními přály hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a starostka Rotavy Iva Kalátová. "Bude pusa?," ptal se oslavenec. Poté dostal kytici, kterou přijal s mírnými rozpaky. Vzápětí se mu však rozzářil na tváři úsměv. To když po kytici dostal velký dárkový koš, ve kterém nechyběly jeho oblíbené sladkosti. "To už je lepší," dal jasně najevo pan Svatoslav, kterému z dárků dává přednost.

Ještě než se oslavenec rozpovídal o svém životě, rozdal každému z přítomných vlastnoručně malovaný obrázek dvou slavících muzikantů. Jeho hlavním motivem je zábava a číslice 100. Malování ho baví dodnes a nepřivedl ho k němu nikdo jiný než známý ilustrátor Josef Lada.
"Mým kamarádem byl malíř Josef Lada. Ten mě naučil malovat a takzvaně mě k tomu přitáhl. Mám asi tisíc obrázků a maluji všechno možné. Maluji pořád. Ještě před hodinou jsem maloval," směje se pan Svatoslav. Na oslavě nechyběla obligátní otázka jaký je recept na dlouhověkost. "Žil jsem obyčejný život a rodina byla střídmá. My jsme se nikdy nepřejídali, nebylo z čeho. Maminka byla vdova, tatínek umřel když mi bylo 9 let. Bylo nás osm sourozenců," vzpomíná oslavenec.

Velmi rád také vzpomíná na své sportovní úspěchy. "Jeden čas jsem byl mistrem Jižních Čech v plavání v disiplíně 100 metrů volný způsob," pochlubil se Svatoslav Karpíšek. Na oslavu přišel i se svým třiasedmdesátiletým synem a snachou.

"Táta je pohodový člověk, není s ním žádný problém. Pořád si maluje, to ho baví. Z jídla sní všechno, nemá s tím problém. Například každé ráno si rád dává k snídani dvě nastrouhaná jablka, chleba a kafe. Avšak jeho opravdu oblíbeným jídlem jsou škubánky s česnekem, což už málokdo zná, takže je dělám já," prozradil o svém otci Zdeněk Karpíšek.