Zdevastovaný dům využívali v minulosti jako svůj azyl bezdomovci. Poté byla zazděna okna a dveře v nižších patrech a od jen doby budova jen chátrá. S demolicí má pomoci dotace a po zbourání objektu vznikne na místě parkoviště.

"Město Sokolov odkoupilo bytové domy v sociálně vyloučených lokalitách se záměrem tyto vybydlené budovy zbourat a na jejich místě postavit parkovací plochy. Mezi nimi i dům číslo popisné 1373 a 1374 v ulici Sv. Čecha. Na spolufinancování akce požádalo město o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj z programu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách," potvrdila starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Svatá Barbora už je v chodovském kostele. Zvonit ale bude později. Foto: Město Chodov
Svatá Barbora už je v chodovském kostele. Zvonit ale bude později

Jak potvrdila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková, jedná se o objekty, které dříve sloužily k bydlení a v současnosti se nachází v sociálně vyloučených lokalitách. Jsou podsklepené a mají 3-4 nadzemní podlaží. Prozatím jsou napojeny na všechny sítě technické infrastruktury, během demolice budou odstraněny všechny objekty včetně podzemních podlaží a základů. Způsob sanace prostoru po demolici byl stanoven na základě průzkumných prací v průběhu zpracování projektové dokumentace.

Sokolov koupí celkem šest objektů. První tři čeká demolice, další rekonstrukce a nabídka k bydlení. Jedná se vždy o jeden vchod v bytovém domě v ulicích Sv. Čecha a U Divadla a dále o dva vchody domu v Hornické ulici. "Domy tu je straší a nic z toho. Opravit je asi nemá smysl, do této lokality by se nikdo moc nehrnul," říká Pavel Stejskal ze Sokolova.

Panelové domy nad kinem Alfa
Ostuda Sokolova po dlouhých letech zmizí. Zazděné domy firma opraví

Kdo by chtěl zjistit více o historii panelových domů v Sokolově, má možnost. Je jich celkem patnáct a na jejich výstavbu během posledních 80 let a věci s tím související se zaměřili autoři Jan a Michael Rundovi ve své nové knize. Vyšla před nedávnem a jmenuje se Sokolovská sídliště. „Navazuje na naše předchozí publikace, kde jsme popisovali nejen architektonický vývoj Sokolova, ale i postup demolic. Kniha je spíše technického charakteru, ale je doplněna řadou dobových snímků a bohatou dokumentací,“ říká Michael Rund.

„Čerpali jsme v archivech Sokolovské uhelné, v Jindřichovicích, v archivu městského úřadu či muzea. Další materiály měli známí a kamarádi doma. Dalším zdrojem bylo vyprávění bývalých zaměstnanců Pozemních staveb a dalších,“ doplňuje starší ze spoluautorů Jan Rund.