Parta nadšenců z Kraslicka, co se každou neděli sejdou u piva a povídají si o svých životních láskách. Těmi jsou, kromě jejich partnerek, i veterány všeho druhu. Automobily, motorky, ale třeba i jízdní kolo. Veteránů mají kolem padesáti kusů a samotných nadšenců je zhruba třicet. Jedním z nich je i 62letý Luděk Votoček.

Co to máte v Kraslicích za spolek sběratelů veteránů?
Scházíme se jako parta nezávisle, nepodmíněně, prostě spontánně, a to každý týden pod záštitou kamaráda Ládi Tiurina. Zrovna tak jezdíme na různé akce v Čechách i sousedním Německu.

S čím jezdíte vy?
Já si zhruba před dvanácti lety splnil klukovský sen a koupil si Citroen 2CV, známý mezi veřejností spíše jako kachna. Celkem mám tři kachny, z toho jednu pojízdnou. Ty zbylé dvě chci dát do kupy, až budu v důchodu.

Proč zrovna kachna?
Je to ve všem atypické auto. Přitom vymyšlené do naprostého detailu. A ta jízda…Pěkně se pohupuje, přesně jak na vodě, v tom se musí člověk svézt, aby pochopil. A navíc má několik vychytávek. Díky jedné z nich jsem vyhrál nespočet sázek.

Prozradíte to tajemství?
Jasně. Strašně rád se sázím, že do dvou tří vteřin vymontuji z auta dveře. Nikdo nevěří, každý do toho jde. Vtip je v tom, že kachna má dveře usazené na systému, který připomíná pokrývačské pertly. Ne jako panty u klasických dveří. No a mně stačí je vzít zespoda, vyrazit je nahoru a pak je chytit. Celé to trvá právě jen těch pár vteřin. Stále vyhrávám.

Jaké máte plány do budoucna?
Kromě renovace zbylých dvou aut bychom chtěli založit svou klubovnu, kde bychom se scházeli a probírali naše věci. Také bychom chtěli v Kraslicích založit novou tradici.

Předpokládám, že bude souviset s veterány?
Samozřejmě. Letos na státní svátek 28. října jsme zaplnili náměstí samými veterány. Dělali jsem to v součinnosti s Františkolázeňskými. Ti chtějí příští rok jet zase jinam, aby akce byla putovní. My jsme si řekli, že naše parta má dost aut či motorek na to, abychom si vystačili sami. I vedení města bylo udivené nad tím, kolik jsme schopni dát do kupy veteránů, a vychází nám v našem snažení vstříc, za což jim děkujeme. Pomáhali jsme i s pořádáním přehlídky vojenské techniky při nedávném odhalení památníku americké armádě.