Spoušť. Tak komentovali situaci lesníci na Kraslicku po orkánu Kyrill. Dnes je ale situace opačná. Lesům ČR se podařilo popadané stromy během dvou měsíců zpracovat. Díky tomu se zamezilo případnému šíření kůrovce.

„Během května a června jsme totiž zpracovali rekordní množství kalamitního dříví v rámci nouzového stavu.. Tím jsme vlastně eliminovali největší škody, neboť se tak předešlo právě šíření zmiňovaného kůrovce,“ řekl lesní správce Lesů ČR v Kraslicích Josef Kubát. Podle jeho slov byl tak rekordní celý rok, neboť se zpracovalo místo běžných 90 kubíků dřeva rovných 110. „Samozřejmě kvalita dřevní hmoty nebyla tak vysoká.,“ poznamenal.

Spekuluje se o tom, zda se podobný orkán může v budoucnu opakovat. Pozorovatel počasí v Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík to nevyloučil. „Může se tak stát, ale také ne. Snad všichni lidé ale vidí, že přírodní jevy se mění. Stačí se podívat třeba do Turecka, kde sněží. U nás jsme pak loni zaznamenali nejteplejší zimu a letos také není nijak tuhá,“ uvedl. „Vždyť na zahradě mi na začátku prosince dozrávaly maliny a ještě kvetly květiny,“ řekl.

Kovařík míní, že může být roky klid. „Stačí ale, když se nakumuluje několik dynamických jevů dohromady, jako tomu bylo při Kyrillovi, a zkáza může být na světě. Tehdy dosahovala rychlost větru na hřebenech hor při nárazu 140 až 180 kilometrů v hodině. „Proces, jak orkán vznikl, je složitý. Zjednodušeně řečeno, dostaly se k nám přes oceán vzduchové masy, které tu ani neměly být. K tomu se přidaly další přírodní jevy, jako velmi silný tlak,“ dodal na závěr Kovařík.