Řada z nich má třeba už jasno, je ale mnoho těch, kteří ještě nevědí a váhají. Pak se ale může stát, že jejich rozhodnutí může být ukvapené a mnohdy i nerozumné. Ředitel největší střední školy v Karlovarském kraji, Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově, Pavel Janus proto radí, jak si správně vybrat. „Jde vysloveně o osudové rozhodnutí. Jestli žák má jasno, co chce celý život dělat, musí začít studovat. Rozhodně se nenechat přemlouvat k něčemu, s čím se neztotožňuje,“ říká Janus. Důležité je také dopředu si prohlédnout místo, kam bude do střední školy chodit. „Je potřeba také zvážit a odhadnout své schopnosti a nezapomenout na to, že se bude potřeba dál učit. Výraznou pomoc při výběru školy pak představují rodiče a učitelé na základní škole, kteří jednotlivé žáky dobře znají,“ pokračoval.

ISŠTE se na nábor nových žáků důkladně připravuje. Už ve čtvrtek 7. února se tam od 15 hodin budou konat takzvané přijímací zkoušky NANEČISTO, a to již posedmé. „Žák si zdarma v reálném prostředí a na reálných testech vyzkouší celý režim zkoušky, kdy může odhalit své silné i slabé stránky. Vyzkouší si čas, obtížnost i jiné prostředí než svou učebnu na ZŠ. „Je dobré zjistit, kde ještě může žák přidat, co se doučit. Jak jsou koncipované dotazy a jak jim porozumět. Jakou zvolit strategii pro test, jestli začít lehkými otázkami a k těm těžším se postupně vrátit,“ poukázal Janus.

ISŠTE Sokolov nabízí návštěvu hned tří areálů ve čtyřech městech. Má největší počet žáků, 37 podlaží, tři domovy mládeže nebo jídelnu ve vlastním historickém centru vs. moderní architekturu. Škola vznikla před šedesáti lety jako organizační složka průmyslového podniku. „Celá její struktura a organizace je tímto poznamenaná a škola se organizuje na těchto principech. Stejně tak, jak je škola řízena, je i propojena s průmyslovými velikány a stálicemi regionu. Ke 2. lednu 2019 škola evidovala na 128 žáků na pracovištích regionálních firem. Jedná se o smluvní a trvalou aktivitu výuky v reálném prostředí. Ojedinělý a propracovaný systém jedné z nejmodernějších škol v České republice je alternativou tzv. duálního systému. Škola umí žáky umístit tak, aby to všem přinášelo výhody. Škola umí žáka prokazatelně zaměstnat. Tým lidí pracuje už desítky let na spokojenosti zaměstnavatelů, žáků a jejich zákonných zástupců. Samozřejmě je pak spokojená i škola samotná. I přes plně kvalifikovaný sbor a vybavené dílny je škola schopná uspokojit potřeby regionálních firem,“ dodal Janus.

ISŠTE Sokolov nabízí pro žáky obory Mechanik opravář motorových vozidel, Elektrikář, Obráběč kovů, Strojní mechanik, Strojírenství, Elektrotechnika, Ekonomika a podnikání, Veřejnosprávní činnost, Informační technologie a Dopravní prostředky.