Pro běžkaře je za současných sněhových podmínek pravidelně upravováno více než 200 kilometrů běžeckých tras, včetně páteřní Krušnohorské lyžařské magistrály (42 km), která vede z Bublavy přes Rolavu, Jelení a Pernink až k Božímu Daru. Na základě dohody mezi obcemi a První Krušnohorskou, o.p.s., je magistrála takřka v celé své délce v letošní sezóně upravována pravidelně třikrát týdně – ve středu, sobotu a neděli.

V nejzápadnější oblasti Krušných hor mezi Bublavou a Přebuzí je v této sezóně pravidelně upravován jednak okruh kolem Tisovce a samozřejmě i oblíbená lyžařská magistrála, která v úseku Bublava – Rolava měří přes 10 kilometrů a na Aschbergu a Předním Ostružníku přímo navazuje na německou Kammloipe. V okolí Rolavy a Přebuze jsou především na víkendy upravovány klasické stopy jak na spojkách tras udržovaných rolbami z Nových Hamrů a Bublavy, tak i ve směru na Špičák, resp. k Fischerově studánce po zelené turistické značce.

„Tisovecký okruh je upraven pouze na bruslení. Úprava proběhla včera odpoledne. Krušnohorská magistrála Bublava – Rolava měla být upravována včera ve večerních hodinách. Nicméně aktuálně je sjízdná v kvalitní tvrdé stopě pro bruslení i klasiku," říká Miroslav Račko.

V okolí Nových Hamrů jsou běžecké trasy za současných podmínek upravovány v podstatě každý druhý den; nejfrekventovanější vede z Nových Hamrů přes Chaloupky na Rolavu či Jelení, kde na hranici navazuje na již zmíněnou Kammloipe. Oblíbená je také Petrlíkova cesta na opačném břehu Rolavy mezi Novými Hamry, Vysokou Pecí a Chaloupkami.

Z Jelení se mohou běžkaři vydat po Bučinské cestě (KLM) do 12 kilometrů vzdáleného Perninku či Horní Blatné nebo na Korcích odbočit na německou magistrálu a do Jelení se vrátit zpět po Kammloipe. Pravidelně udržované jsou také nejdecké trasy u Vysoké Jedle včetně spojnice k přebuzské silnici a dále na Hamry.
Krušnohorské obce Pernink, Abertamy a Horní Blatná poskytují běžkařům zázemí v podobě parkovacích míst i možnosti občerstvení, nejkomfortnější nástup do běžeckých stop přitom nabízí abertamský areál technických služeb. Ze všech tří obcí se řadový lyžař s přehledem dostane na Bludnou, Blatenský vrch nebo k Červené jámě, zkušenější borci se mohou vydat dále na Mrtvý rybník, Švýcárnu, k Božídarskému Špičáku, nebo na opačnou stranu ve směru na Jelení.

Páteřní magistrála je tu opět upravována ve středu, sobotu a neděli, ostatní místní trasy zpravidla také 3krát týdně. Strojově udržována je také trasa v Perninku nad nádražím, osvětlené kolečko u sjezdovky pod nádražím a skútrem se stopovačem je na klasiku upravovaná spojka z východních Abertam na Větrov.

Boží Dar – Klínovec – Jáchymovsko: Vedle tradiční Krušnohorské lyžařské magistrály (KLM) a tras v okolí Božídarského Špičáku je v posledních letech velmi oblíbená Ježíškova cesta směrem k blatenské silnici a Myslivnám, propojená jak s okruhy u Špičáku, tak i sousední německou magistrálou. Lyžaři si zde přijdou na své, neboť všechny tyto trasy jsou v letošní zimě upravovány minimálně 3x – 4x týdně. Ve spolupráci s německými rolbaři je pravidelně udržována stopa na Mílovské cestě od vodní nádrže Myslivny do Breitenbrunnu, respektive Rabenbergu, kde navazuje na tamní okruhy a magistrálu do Tellerhäuseru a Oberwiesenthalu.

V okolí Klínovce je upravováno na 50 kilometrů běžeckých tras, z nichž nejoblíbenější je magistrála ve směru na Halži, na kterou je možné dostat se jak ze Suché nad Jáchymovem po trase okolo Meluzíny, tak i z Božího Daru okolo větrných elektráren nad Neklidem a dále po trase klesající k Loučné pod Klínovcem.

Na Jáchymovsku jsou pravidelně upravovány bruslařské tratě v areálu Eduard i tradiční spojka z Nového Města ke KLM (pod vedením VN na Cihelny a dále na KLM u rozcestí pod Špičákem).

V letošní sezóně je po rozšíření cesty z Mariánské okolo bývalého dolu Adam a hotelu Berghof k areálu Eduard nově upravována rolbou také tato trasa.
Lyžaři mají letos opět možnost přispět na úpravu běžeckých tras zakoupením odznaku v hodnotě 100 nebo 300 korun.

K dostání jsou v infocentrech horských obcí a některých ubytovacích zařízeních. Kompletní seznam prodejních míst je uveden na webu krusnehoryaktivne.cz/). Informace o aktuálním stavu běžeckých tras: krusnehoryaktivne.cz/, http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/

Eva Nduwimana