Nosit na těle miniaturní kameru budou už v příštím roce městští strážníci v Chodově. Nepůjde jim však o sledování dění v ulicích, ale pouze o pořizování záznamu při projednávání přestupků. Nahrávku pak mohou použít jako důkazní materiál, pokud se proti jejich postupu lidé ohradí.

Ještě před třemi týdny však nebylo vůbec jasné, zdali je používání sledovacího zařízení legální. „Musíme zjistit, jestli není používání kamer nějak v rozporu se zákonem,“ prohlašoval začátkem listopadu starosta Chodova Josef Hora. Nejistota je už ale pryč. „Nyní můžeme s klidem říci, že kamery smíme užívat. A to při prošetřování přestupků a trestných činů. Každého občana navíc předem upozorníme, že jednání bude monitorováno,“ sdělil velitel Městské policie v Chodově Josef Kertész.

V příštím roce dostanou strážníci první model. „Výhledově bychom ale rádi měli kamery dvě. Zatím se ale spokojíme s jednou,“ podotkl Kertész s tím, že záznamové zařízení, které ukládá obraz i zvuk na malý záznamník, vyjde na zhruba 25 až 40 tisíc korun.

O archivaci nahrávek policie neuvažuje. „V naprosté většině budeme záznam mazat. Uchovávat chceme pouze takové, u kterých lze očekávat, že by si občan mohl stěžovat,“ vysvětlil velitel.