"Uvědomujeme si, jak je bezpečnost na základních školách důležitá, a proto se jí intenzivně věnujeme v rámci projektu Bezpečná škola, který u nás úspěšně funguje již zhruba 10 let. Projekt zahrnuje několik klíčových opatření," říká starosta Sokolova Petr Kubis.
Prvním je kamerový systém. Před vstupem do každé školy je instalována kamera napojená na městskou policii. Tyto kamery jsou rovněž přístupné veřejnosti, což umožňuje například rodičům, aby si přes internet zkontrolovali své dítě. Dále v každé škole působí pracovníci dohledové služby, kteří zajišťují bezpečnostní dohled nad školním prostředím. Jsou také vybaveni tísňovými tlačítky. To jsou ve skutečnosti telefony s jedním tlačítkem, jehož stisknutím mohou okamžitě přivolat hlídku městské policie. "Naši strážníci zároveň mají vypracovaný protokol, jak v případě, že zaznamenají tísňové volání z některé ze základních škol, postupovat. Pro žáky i učitele organizuje Městská policie Sokolov v rámci projektu Bezpečná škola, semináře zaměřené právě na zvládnutí různých krizových situací. Formou hry se děti učí třeba, jak se chovat při evakuaci školy. V každé třídě jsou navíc umístěné didaktické nástěnky s informacemi o tom, jak se má postupovat například v případě vypuknutí požáru nebo jiného nebezpečí. Na podzim ještě budeme vydávat aktualizované manuály s návody, jak zvládnout různé krizové situace na školách," dodává starosta.
Se zajímavým projektem přichází i sokolovský Dům dětí a mládeže (DDM). "Jedná se debatní klub s praktickými nácviky v oblasti prevence (NE) bezpečného chování," říká ředitelka DDM Hana Procházková. Náplní klubu bude podle ředitelky diskuze s dětmi v oblastech patologického jednání a chování ve věku, kdy se projeví výskyt šikanujícího chování, rozličných druhů vydírání (v písemné či mluvené podobě), různorodé podoby krádeží ve formě zcizování, ukrývání věcí, vytváření nástrah apod. Náznaky sexuálních aktivit spjatých s útokem na intimitu jedince, výskyt poruch v oblasti příjmu potravy, obeznámení se s následky „ požívání“ energetických nápojů a potravin, sebepoškozování, falešné profilování na sociálních sítích a dalších nástrah u dětí v tomto dospívajícím věku. Debaty děti naučí komunikovat, prosadit své názory, umět reflektovat jiný názor a respektovat autority.
Kroužek je určen dětem od 13 let a povede jej Hana Procházková. Zájemci najdou kontakt na webových stránkách DDM Sokolov.