Pocítí nárůst kamionové dopravy po vstupu ČR do Schengenského prostoru pouze příhraniční oblasti, nebo i vzdálenější obce a města? Je možné ovlivnit, kudy těžké nákladní vozy budou přes republiku jezdit? Takové otázky si dnes kladou lidé žijící nejen v těsné blízkosti státních hranic, ale také ve vzdálenějších částech regionu, jako je například Chodov. Tam řada obyvatel o nějakém možném nárůstu dopravy nechce ani slyšet.

„Už teď tady jezdí dost aut. Další tranzit by to jenom zhoršil,“ řekla Jana Povová z Chodova. „Někdy je to v centru města opravdu hodně divoké,“ dodala.
Někteří obyvatelé jsou ještě kritičtější. „Ať si kamiony jezdí po velkých silnicích. Ve městech ale nemají co dělat. Jenom páchnou,“ pohoršil se další z dotázaných.

Případné zvýšení dopravního ruchu nenechává klidným ani starostu Chodova Josefa Horu. Navíc se mu nelíbí, jak sám říká, přetrvávající systém ´nekontroly´ dodržování dopravního značení, zatížení vozovek a mostů s omezenou nosností. Na variantu, že by přes město někdy v budoucnu vedl další tranzit, je ale radnice připravená.
„Budeme jednat o zákazu vjezdu do Chodova s tím, že lze bezproblémově využít takzvanou hornickou komunikaci z Vřesové kolem Vintířova přímo na silnici I/6. Je to podle mého názoru velmi snadné a rozumné řešení, které by nepřivedlo kamiony do těsné blízkosti tří chodovských základních škol,“ vysvětlil Hora.

A jak to vypadá ve městě s dopravou nyní? Radnice příliš nadšená není.
„V současné době projíždějí Chodovem těžká nákladní vozidla s uhlím směřující na Plzeňsko a se skrývkou a kamenem na velké stavby v okolí Chodova. Při nehodách na silnici I/6 pak dochází k odklonu dopravy a průjezdu všech vozidel včetně kamionů naším městem,“ sdělil starosta.
„Tyto situace jsou čím dál tím častější a špatný stav kruhových objezdů, které podle mého názoru nebyly konstruovány na průjezd několikanápravových souprav, to dokladuje,“ doplnil Hora s tím, že u středového kruhu křižovatky se opakovaně uvolňují a vytrhávají dlažební kostky, které se tak stávají nebezpečnými.

„A to jak pro motoristy, tak pro chodce. Vždyť taková kostka vystřelená od hrany pneumatiky se stává velice nebezpečným projektilem,“ zdůraznil starosta.