V malé obci Chlum Svaté Maří, kde žije zhruba 290 obyvatel, to pomalu začíná vřít. V poštovních schránkách se objevují volební letáky a lidé zaujatě probírají politiku. Avšak z trochu jiné strany, než by si kandidáti mohli přát.

„Místní organizace ČSSD pod vedením starosty obce Hrůzy tu začala kampaň do krajských voleb. A opravdu tvrdě, v každé schránce se objevuje leták strany, což by nebylo nic divného, leda divné je to, že k tomu vedení obce využívá zaměstnanců obce. Takže reklamní kampaň místní organizace platí všichni obyvatelé obce,“ zlobí se pisatel dopisu, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

„Jsme opravdu malá obec,“ vysvětlil své obavy. „I takto se dají využívat obecní prostředky. A pak se divím, že jediná odpověď starosty na investiční akce je, že nejsou prostředky,“ pokračuje v kritice pisatel. To ale není všechno. Své výroky dokládá fotografiemi, které roznos letáků přímo zachycují.

Podle okresní tajemnice ČSSD v Sokolově Jitky Skálové bývá volební kampaň vedena tak, že za její správnost v dané obci odpovídá místní předseda – zástupce strany, v Chlumu Svaté Maří to je starosta Miroslav Hrůza. Ten ale tvrdí, že na jeho příkaz nikdo v obci letáky neroznášel. „Ani nevím, na čí povel to bylo. Také jde o to, jací zaměstnanci to byli, někteří tady třeba pracují jako brigádníci. Zrovna ti na snímku mají na starost úklid,“ vysvětloval Hrůza. „Vím moc dobře, od koho ty fotografie máte. K tomu bych se ale víc nechtěl vyjadřovat. Už také volali z jiných novin. Tvrzení, že jsem něco nařídil, však dementuji a nebyl to ani náš místostarosta,“ prohlásil starosta. Do dalších podrobností nechtěl zacházet. Naznačil ale, že za vším může být i úmyslná snaha o poškození jeho osoby.

Redakci Sokolovského deníku se nakonec podařilo mluvit přímo s dotyčnými ženami, které jsou na obou snímcích. „Letáky nám dali v hospodě. Nikdo z úřadu to nebyl,“ odpověděly shodně. „Toho chlapa, co nás fotil, jsme pořádně neviděly, jeho tvář nebyla úplně zřetelná, určitě se ale jedná o místního,“ dodaly ženy. „Také nechápu, co kdo má? Všichni si myslí, že tady máme miliony, přitom tu jsou blechy,“ rozhovořila se jedna z pracovnic.V chlumské restauraci Oáza obě pracovnice letáky skutečně dostaly. Deníku to potvrdila členka ČSSD Anna Vaňková, která jim materiály osobně předala. „Slušně jsem je požádala, jestli by pro mě ty letáky ve svém volnu neroznesly. Nestihla jsem totiž obejít jednu ulici a ony se toho ochotně ujaly. Je to tedy pouze moje iniciativa a nikdo ze zastupitelstva obce s tím nemá nic společného,“ sdělila Vaňková. „Víte, někteří lidé jsou tady hodně závistiví a zlí. Tím to asi celé bude, že se pak musí řešit takové zbytečnosti,“ dodala.

Zdejší občané o volební kampani v obci vědí. „Vím, že se tady ČSSD snaží propagovat, mně to ale nijak nevadí. Navíc vám řeknu, že se mi líbí, jak se k nám, ženám, chovají, jedině oni nám dávají kvýročí květiny,“ řekla jedna z obyvatelek Chlumu Svaté Maří.

A jak se k celému případu staví Krajský úřad Karlovarského kraje? „Dle zákona o volbách především dozorujeme dodržování takových věcí, jako je například zveřejňování preferencí těsně před volbami. Obecnější problémy, kdy se může jednat o možné, zdůrazňuji možné, zneužití veřejných prostředků, bývá podnětem pro policii,“ uvedl tiskový mluvčí Karlovarského kraje Jan Kopál.