K příjemné procházce přírodou vybízí Spolek přátel města Kraslice. Konkrétně radí vyrazit od místního hřbitova směrem na Sněžnou. Kdo bude pozorný, všimne si staré poutní cesty, lemované letitými stromy. Právě tady čeká na výletníky překvapení – obnovená kaplička zasvěcená Panně Marii.
„Když jsme jednou šli okolo, zaujal nás povalený kámen. Po obrácení jsme zjistili, že je od bývalé kapličky. To nás přivedlo k nápadu znovu jí vrátit důstojnost,“ konstatoval předseda okrašlovacího spolku Josef Konrád.

Práce na obnově kapličky odstartovaly letos v dubnu a trvaly tři měsíce. „Povedlo se nám to díky sponzorům. Moc si jejich pomoci ceníme,“ podotkl Konrád. Manipulace s kapličkou nebyla jednoduchá, váží totiž téměř 900 kilogramů. Proto ji musel zvedat jeřáb. „Nyní je opět v plné kráse. Věřím, že si lidé tuto lokalitu oblíbí a občas se na Sněženský vrch vydají,“ poznamenal předseda.

Že spolek svůj záměr dokončil právě nyní, není náhodou. Dne 25. července to totiž bude přesně 340 let od první náboženské pouti do Sněžné, která se uskutečnila roku 1671. Letošní slavnost připadá na neděli 31. července. Místem setkání je tradičně kostel sv. Jakuba.
„Už loni se někteří poutníci ozvali, že by si cestu z Kraslic do Sněžné ušli. Kdo chce, může tak učinit. Trasa je dlouhá přibližně 2,5 kilometru. Nahoru trvá něco přes hodinu a dolů asi 35 minut,“ upřesnil Konrád.

Krajina nad kraslickým hřbitovem není zapomenutá. Lidé sem vyrážejí na houby, ale i kvůli odpočinku. „Občas se tady procházím se svým psem. Kapličku jsem už viděl. Je pěkná. Snad ji nezničí vandalové,“ reagoval oslovený penzista.