K 12. květnu jich krajské město, kde žije přibližně 49 tisíc lidí, na své území přijalo už 4979, jeden uprchlík tak připadá na deset Karlovaráků. Jak ale komentoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek i karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová, uprchlické stanové tábory se v Karlových Varech stavět zatím nebudou.

"Situace na území Karlových Varů, je poměrně konstantní, ubytování ukrajinských běženců je prozatím zajištěno. Výstavba stanového města tak není zatím prioritní záležitostí, především se řeší oblast prodlužování doby ubytování. Problematika stanových měst se řeší spíše lokálně a situace v Praze nemusí jednoznačně odrážet budoucí vývoj v jiných regionech republiky. Nepochybně se však bude zmíněná problematika probírat na stálé pracovní skupině krizového štábu," reagovala primátorka.

Ilustrační foto.
Vody na Karlovarsku je zatím dost. Zákaz jejího odběru se zatím nechystá

Podle Kulhánka má kraj k dispozici stovky záložních lůžek a zatím tedy podobný scénář jako v Praze regionu nehrozí. "Víme, že ke konci května opustí současné ubytovací kapacity pět set uprchlíků, dalších pět set jich přibude ke konci června. Budeme muset tak znovu někde ubytovat tisícovku Ukrajinců. Už máme ale přislíbené kapacity v jednom hotelovém řetězci v Mariánských Lázních, některá lůžka nabídlo město Kraslice a další jsou k dispozici v našich nevyužitých školních objektech, jako jsou například domy dětí a mládeže," informoval Kulhánek s tím, že mnoho běženců už se vrátilo zpět do své vlasti. "Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Je třeba také možné, že odliv uprchlíků během letních měsíců by mohl být velký," dodal.

Mnoho uprchlíků využívá v kraji různé hotely, jenomže těm začíná sezóna a potřebují mít volné pokoje. Podobně tomu bylo například i v Thermalu, kam zpočátku krize směřovala řada Ukrajinců. Ti jsou nyní posíláni do nevyužitého lázeňského domu Trocnov. Primátorka nedávno poznamenala, že předpokladem je, že se budou běženci stavět na vlastní nohy, nejdříve si ale musí najít práci a také soukromé bydlení. A jak už Deník před několika týdny informoval, byty k pronájmu na Karlovarsku ale nejsou.

Ilustrační foto
Ruštině v karlovarských školách zvoní umíráček