Kdo ponese zodpovědnost za otřesné praktiky v krajské nemocnici, které odhalil forenzní audit? Trestní oznámení, která kraj podává, jsou jedna věc, ale někteří lidé, kteří po zkoumanou dobu nemocnici řídili, jsou stále ve funkcích,“ chtějí vědět lidé.
S tím, jak kraj prezentuje výsledky auditu, není spokojena ani krajská opozice. „Členové vedení kraje se paradoxně prezentují jako ti, kteří nastoupili v krajské nemocnici ´srdnatý boj´ s pletichami všeho druhu. Jenže pořád nejsou schopni připustit, že tento boj musí vést především na své úrovni a vlastně proti sobě samým.
Řízení a kontrolní činnost KKN totiž delegovala krajská rada na dozorčí radu KKN, v níž zasedali hejtman Pavel (ODS), radní pro oblast zdravotnictví Mutinský (ODS) a radní Horký (předseda dozorčí rady za ČSSD). Všichni dnes kroutí hlavou, co se to v té krajské nemocnici vlastně dělo,“ žasne zastupitel Jan Horník (SNK/ED), který na alarmující situaci v krajské nemocnici upozorňoval po tři roky na každém jednání krajského zastupitelstva.
Stejně tak se ozvali lékaři, kteří neváhali kvůli nemocnici vyjít do ulic. „Že jste před třemi lety nevěřil našim varováním, k jakým koncům povede sloučení nemocnic, svěříte-li je navíc nedůvěryhodným správcům, bychom snad ještě pochopili. Když jsme ale vloni doložili, jaké škody jejich neschopnost přináší, očekávali jsme vaše rázné kroky. Bohužel, nepřišly. K provedení auditu Vás donutila až hromadná výpověď zdravotníků a demonstrace. Doufáme proto, že alespoň nyní, když audit potvrdil naše obavy, vyvodíte z jeho výsledků osobní politickou zodpovědnost,“ vzkazují hejtmanovi lékaři nyní sdružení ve hnutí Doktoři.
Hejtmana Česká zdravotní sice zklamala, ale uvedl, že on má před zákonem svědomí čisté. Konkrétní postihy nechystá. „Nechť závěry auditu posoudí orgány činné v trestním řízení,“ dodal.
Když ale v roce 2005 zdůvodňoval s krajskými radními nutnost transformace tří nemocnic v kraji, hovořil o uspoření nákladů, zefektivnění hospodaření.
Z bývalých tří nemocnic, karlovarské, chebské a sokolovské, tak vznikla jedna akciová společnost, jejímž řízením kraj pověřil firmu Česká zdravotní.
Po dvou letech, v roce 2007, se Karlovarská krajská nemocnice dostala do obrovské ztráty 120 milionů a lékaři a zdravotní personál se začali bouřit. Na demonstracích pak dali vedení kraje jasné ultimátum.
„Žádáme nezávislý právní audit, zveřejnění, kdo, kdy a jak vybral Českou zdravotní do čela KKN, zrušení fúze tří nemocnic, odvolání všech členů bývalého představenstva a zrušení chybné zdravotní koncepce,“ požadovala tehdy po hejtmanovi zdravotnická veřejnost.
Manažerskou smlouvu s Českou zdravotní podepsal Karlovarský kraj zastoupený hejtmanem Josefem Pavlem.
„Smluvní strany, vedeny společným úsilím o zefektivnění poskytování zdravotní péče, shledávají za nezbytné zajistit koncepční a odborné řízení nemocnice,“ zavázaly se ve smlouvě obě strany.
Smlouva byla uzavřena do 31. 12. 2007 a kraj od ní mohl odstoupit v případě, pokud osoby jmenované manažerem poruší své povinnosti řádného hospodáře zvlášť hrubým způsobem.
Na dotaz, proč kraj smlouvu nevypověděl ani po saldu ve výši stovek milionů korun, hejtman odpověděl, že přece kraj po informacích o hospodaření věděl, že Česká zdravotní už pokračovat nebude. „Nebylo to na nátlak lékařů,“ zdůraznil.
Přitom v tiskovém prohlášení z 10. ledna 2008 stojí, že kraj splnil hlavní požadavek lékařů a odvolal zástupce České zdravotní z představenstva KKN. Odcházející manažeři navíc dostali dvouměsíční odstupné.
Jiří Mutinský, radní pro zdravotnictví, dodal, že to bylo nezbytné.
„Postupovali jsme podle zákoníku práce,“ vysvětlil Mutinský.