Platební karty stále nabývají na oblibě. Bohužel, někteří obyvatelé Chebska jsou nepoučitelní. PIN kód si totiž stále zapisují na papírek, který dají ke kartě. Není pro ně sice problém rychle číslo najít, zlodějům tím ale výrazně ulehčí práci.

„I když se babička bránila, donutili jsme ji platební kartu používat,“ řekl dvaačtyřicetiletý Cheban František Černý. „Jaké bylo ale naše zděšení, když jsme zjistili, že si nechává PIN u karty. Tak jsme ji naučili, jak si schovat číslo do mobilu,“ dodal.
Policisté tak musejí stále řešit problémy s neoprávněným užíváním platebních karet.

„V Chebu v blíže nezjištěném baru neznámý pachatel odcizil z kapsy bundy a z peněženky poškozenému pětašedesátiletému cizinci platební kartu,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Z té následně postupně vybíral finanční hotovost. Pachatel svým jednáním způsobil poškozenému škodu ve výši 145 tisíc korun. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné užívání cizí věci.“

Krádeže a neoprávněného držení platební karty se dopustil další pachatel – opět neznámý. Zloděj v ranních hodinách v baru v Mariánských Lázních odcizil dámskou kabelku s osobními doklady, elektronikou a platební kartou. Škoda se vyhoupla až na 23 tisíc korun. Tím ale pachatel neskončil. V chebské prodejně z volně odložené kabelky odcizil dámskou peněženku s osobními doklady, finanční hotovostí a platební kartou. Majitelka kabelky odešla lehčí o 1 200 korun.

Policisté neustále připomínají nejdůležitější pravidla. „Nikdy nenechávejte peněženku navrchu kabelky nebo nákupní tašky,“ varovala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Nenechávejte ani kabelku nebo peněženku při nakupování bez dozoru. Kabelku noste těsně u těla, s rukou na zapínání.“ Peníze a kreditní karty by měli lidé ukládat do vnitřních kapes obleku, nikoli do zadních u kalhot. „Pokud se dostanete do tlačenice na ulici, v obchodě nebo dopravním prostředku, věnujte pozornost bezprostřednímu okolí a přesvědčte se, že své věci máte stále v kapse. Rozhodně tašky s penězi nenoste na zádech, kam nevidíte.“ Důležité také je, aby u sebe obyvatelé nenosili velkou hotovost.
Lidé se shodují, že na základní pravidla leckdy zapomenou.

„Také se mi stalo, že jsem nechala v obchodním domě kabelku v nákupním vozíku,“ vyprávěla dvaatřicetiletá Hana Blažková z Chebu. „Také jsem na to skoro doplatila. Otočila jsem se zrovna ve chvíli, kdy se mi nějaká slečna začala hrabat v tašce. V tu chvíli jsem měla opravdu rudo před očima,“ dodala.