Jak dlouho budou okolí Březové hyzdit bývalá kasárna? Odstraní už někdo jednou provždy nevyužívané a chátrající objekty? Co skutečně skrývá opuštěný areál? To jsou otázky, na které chtějí znát odpovědi zdejší lidé. Nelíbí se jim totiž, že kasárna zatím ještě nikdo nezlikvidoval, ačkoli Březová před dvěma lety pozemky převedla na soukromou firmu Ekoinvest. A to za symbolickou jednu korunu.

„Firma pozemky dostala už v roce 2004 a od té doby se tam nic neděje. Proč je tenkrát tedy město převádělo? Mně osobně se celá záležitost nelíbí. Zjevně to vypadá jako nějaké tunelování,“ prohlásil František Pták z Kostelní Břízy.

Sokolovský ekolog Jiří Korbel zároveň varuje, že ropné látky, kterými vojáci zamořili zdejší prostředí, mohou mít negativní vliv na spodní vody.
Vedení společnosti Ekoinvest kritiky uklidňuje. Firma začala kasárna ozdravovat. „Nechali jsme zpracovat ekologický posudek. Vyčistili jsme kontaminované území pod bývalou čerpací stanicí,“ vypočítává majitel firmy Vladimír Číhal.
„Velice rád bych věděl, co se s objektem opravdu stane. Je to přece jenom 19 hektarů pozemků. To skutečně nikoho nezajímá?“ doplnil svoje námitky Pták.

Podobně se ptají další lidé. „Někdo by měl nastartovat bagr s radlicí a celé to srovnat se zemí. Nic jiného se s tím stejně nedá dělat,“ navrhl další z obyvatel Březové.

Podle Číhala má Ekoinvest o budoucnosti kasáren jasno. „V areálu už funguje kompostárna a začínáme s přípravou projektů úprav jednotlivých budov,“ upřesnil. „Některé budovy necháme zbourat a některé opravíme,“ doplnil.

Podle smlouvy, kterou firma s Březovou uzavřela, by tady měly do pěti let vzniknout asi dvě stovky pracovních míst. „Děláme všechno pro to, abychom podmínky smlouvy dodrželi,“ řekl Číhal.

Starosta Březové Miroslav Bouda tvrdí, že jinou možnost, než se areálu za každou cenu zbavit, město nemělo. „O převod kasáren jsme usilovali více než deset let. Za tu dobu se neustále měnila legislativa. Ta převod komplikovala. Většina budov a jejich zařízení byla během těch let rozkradena a rozbita. Areál leží na dolovém území, a navíc jeho část byla zamořena ropnými látkami. Pro nás byla kasárna od státu doslova danajským darem,“ prohlásil Bouda.
Kasárna získalo město do svého majetku od Ministerstva vnitra zadarmo po složitých tahanicích. Areál vzápětí nabídlo investorům, ale nikdo o něj neměl zájem. „Ochotu převzít zničené vojenské území projevil pouze majitel sousední skládky, společnost Ekoinvest,“ připomněl starosta.