Tajemné slovo pedig je vlastně dužina ze známého ratanu. To je liana, která roste v Asii a známý je z ní například zahradní nábytek. Hbité ruce Kateřiny Ješíkové mohli na vlastní oči obdivovat návštěvníci sobotního flermarketu v sokolovském Městském domě kultury.

"Já jsem vždy měla ráda vrbové proutí i košíkaření jako takové. Ale když jsem začínala, tak jsem si úplně na klasické proutí netroufla. Tenkrát byl pedig u nás na trhu něco nového. Pracuje se s tím o trochu lépe než s klasickým vrbovým proutím. Přijde mi lepší na omak a bolí z něj o něco méně ruce při práci," směje se Ješíková.

Začátky byly v jejím podání spíše ze zvědavosti. "Bylo to spíše takové zkusím to a uvidím. Potom jsem byla na kurzu a tam jsem tomu propadla. Už jsem byla ztracená jak se říká. Zahrávám si i s vrbou a chtěla bych se více pustit i do ní.

Mezi výrobky Kateřiny Ješíkové bylo možné vidět větší pletené misky, stojánky, ozdoby, ale i větší či menší zvonky. Většina z výrobků je v přírodní barvě, některé byly ale barevné.

Ilustrační foto.
Muž ve Vřesové napadl družku nožem. Pak odmítl vpustit lékaře do bytu

"Materiál je porézní, takže se dá krásně barvit. Může se použít například barva na textil. Barvit se dá i přírodně třeba ořechy, kari či cibulí," říká Ješíková.

Při tvorbě myslí i na to, co zrovna mezi lidmi takzvaně letí a ke svým nápadům přidat i trochu poptávky veřejnosti. "Snažím se většinou vyrábět věci, které k něčemu slouží a nejsou jen na ozdobu. Výjimku tvoří například zvonečky či vánoční ozdoby," dodala Ješíková.

Flermarket patřil v sobotu šikovným výrobcům z celého Karlovarského kraje. Řemeslný jarmark nabídl nejrůznější podzimní dekorace, ručně vyráběné výrobky, keramiku, textilní výrobky, včelovinu, medovinu, sladkosti a řadu dalších výrobků.