Jindřichovice, Rovná, Šabina, Tatrovice a Těšovice. To jsou obce na Sokolovsku, kde voliči mohou na hlasovacím lístku zaškrtnout kandidáty jen jediné strany nebo hnutí. Víc se jich tu totiž do voleb nepostavilo. Důvody se různí – někde je to spokojenost obyvatel, jinde naopak znechucení tamější politickou scénou.
Například Tatrovicemi otřásla po minulých komunálních volbách kauza týkající se údajné manipulace s volebními lístky. Spáchání trestného činu potvrdila v roce 2011 i policie. Lidé, kteří se o zastupitelské posty ucházeli v minulých volbách, už se nyní do volebních bojů nepustí i z tohoto důvodu. „Je to boj s větrnými mlýny. Nemá to pro nás smysl," řekl k záležitosti jeden z tatrovických občanů a bývalých kandidátů do zastupitelstva, který si nepřál být jmenován, Deník však jeho jméno zná.

Jediné osamocené hnutí zůstalo také v obci Šabina. Voliči tu budou moct na hlasovacím lístku označit pouze zástupce hnutí Za Šabinu krásnější. Následovníka tady nenašel současný starosta Pavel Pešek. „Na místní scéně už jsem 20 let. Je nejvyšší čas, aby se vedení obce proměnilo. Pravda ale je, že někteří místní byli už politikou posledních let znechucení, a proto se rozhodli do voleb nejít," myslí si starosta, který si nyní chce již užívat důchodu a rozhodování v obci přenechat mladším.

V Jindřichovicích se voličům do letošních voleb nabízí pouze hnutí Spolu. Po dvanácti letech se tu už do politiky nepustí ani současná starostka Anna Polívková. Zatímco ji samotnou ke kandidatuře přiměla nespokojenost a nezájem lidí o obec, dnes přenechává svým nástupcům obec zabezpečenou. Mezi místními občany se starostka těšila značné oblibě. „Řada věcí se v obci povedla i díky podpoře místních obyvatel a zastupitelů. Nyní se chci již věnovat vnoučatům, cestování a péči o své rodiče," vysvětluje důvod svého odstoupení starostka.
Na rozdíl od většiny měst a obcí na Sokolovsku tak mají obyvatelé této pětice již před volbami jasno, kdo pravděpodobně po volbách stane ve vedení obce, a dost možná znají již také jméno budoucího starosty.