Za prvé se čekají nominace lidí, kteří dostali mimořádná ocenění v oblasti sportu, školství a kultury, a to v těchto kategoriích:

•sport mládež – jednotlivci i družstva do 20 let
•sport dospělí – jednotlivci i družstva
•žák nebo student, který se umístil na předním místě celostátních kol různých olympiád či podobných školních soutěží (mimo sport)
•jednotlivec nebo kolektiv, který zrealizoval v Sokolově významnou akci nebo díky jehož aktivitě se město kladně zviditelnilo v ČR nebo i ve světě
Ve druhé kategorii půjde o osobnost města a cena se uděluje osobnosti za celoživotní přínos pro město. Nutné jsou i podmínky hlasování, které jsou následující:
•každý může podat pouze jednu nominaci na ocenění v každé kategorii
•návrhy musí obsahovat: jméno, příjmení, případně titul, adresu bydliště nebo jiný platný kontakt a důvod, za který je kandidát navržen
•bude-li kterýkoliv z uvedených parametrů scházet, nominace je neplatná
•návrhy je možné zasílat nejpozději do 15. února tohoto roku.

„Občané mají několik možností hlasování. Jednak lze na webových stránkách města prostřednictvím anketního lístku (je potřeba jej pak zaslat na e-mailovou adresu jarmila.pychova@mu-sokolov.cz).

Dále pak v měsíčníku Sokolovský Patriot anebo e-mailem zaslaným na odbor školství a kultury MěÚ Sokolov (jarmila.pychova@mu-sokolov.cz)," upřesnila mluvčí radnice Dagmar Mašková.

Nominací na Osobnost města Sokolova však každým rokem ubývá. Radnice tak uvažuje o tom, že anketu bude vyhlašovat jednou za dva roky a ne jako doposud každý rok.

„Těch lidí není až tolik, aby bylo z čeho vybírat a anketa neutrpěla na kvalitě nominovaných. Ustálili jsme se tedy na pěti kategoriích a zvažujeme vyhlásit Osobnost města Sokolov každé dva roky," nastínil starosta Sokolova Jan Picka.

S vyhlášením osobnosti by stejně jako loni mělo být letos spojené i vyhlášení nejlepšího sportovce okresu. Tělovýchovná jednota Baník vyhlašuje většinou sedm kategorií.

„Je pravda, že celá akce spíše směřuje k tomu, abychom stejný večer jako doposud dělali letos naposledy. Poté bychom to dělali každý druhý rok. Jde o to, aby balík nominovaných byl hodnotný a neopakoval se. Nechtěli bychom se dostat do situace, kdy dáme ocenění někomu jen proto, že tam ještě nebyl a přišla na něj řada," dodal Picka.