Dobrovolní hasiči z Chodova bojují o titul Hasič roku 2015. Pomoct jim může v těchto dnech i veřejnost, která zároveň rozhodne o tom, kdo získá zajímavou finanční odměnu. Jednotka z Chodova v minulosti už cenu jednou získala, nyní se přihlásila, aby štěstí zkusila opětovně. Podle Jiřího Kisse, velitele jednotky, je taková cena odměnou pro dobrovolné hasiče, kteří lidem pomáhají proto, že jednoduše chtějí. Činnosti věnují svůj volný čas i srdce.
„Postoupili jsme v kategorii Jednotky požární ochrany. Je to takové ohodnocení práce dobrovolníků, kteří celoročně pomáhají lidem i obci. Finanční odměnu, kterou jsme už jednou získali, jsme použili na výbavu služebny a pomohli jsme i nemocnému chlapci, který onemocněl leukémií. Podobné by to bylo, i kdybychom zvítězili letos. Cenu bychom rozumně investovali a třeba bychom mohli opět někomu pomoct," říká Kiss. Jednotka dobrovolných hasičů představila odborné porotě i velký zásah z roku 2014. Třináctipatrová budova vzplála ve třetím patře v ulici U Koupaliště. Situace byla o to náročnější, že hašení bylo spojené s evakuací lidí z hořící i okolní části domu.

„Vybrali jsme tento zásah proto, že byl mimořádný. Evakuovali jsme lidi z balkónů a zbytek celého domu, požár vzplál ve třetím patře a uvěznil lidi uvnitř. Naštěstí vše dopadlo podle představ a nikdo nebyl zraněný," popsal Jiří Kiss. Práce s lidmi, kteří se bojí a nevědí, co je čeká, je prý náročná. Sám vzpomíná na moment, kdy se s jednotkou ocitl v nebezpečí. „Lidé jsou většinou při takové události v šoku, spoléhají na naši pomoc a zároveň se o sebe bojí, vím dobře, jak jim je. Já sám jsem s jednotkou zažil moment, který bych nikomu nepřál. Při výjezdu k požáru se nám stala dopravní nehoda, skončili jsme s vozidlem na střeše. Jeden z hasičů byl vážně poraněný a rok se z nehody ještě zotavoval. Musím říct, že pocit, kdy víte, že jste vlastně jediná jednotka, která by u vás byla ihned, je nepopsatelný. Bylo nám opravdu špatně, potřebovali jsme pomoct, ale nedostali jsme se k záchranným prostředkům z auta, měli jsme prázdné ruce. Samozřejmě že přijely ostatní jednotky, ty ale nemohly ovlivnit čas příjezdu. Kolem byla spousta lidí, někteří pomohli, jiní jen koukali. Upřímně, bylo to hrozné, potřebovat pomoct a vědět, že si můžete pomoct jen vy sami," vzpomíná na nešťastnou událost. Odborná porota V. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku vybrala 25 jednotek a 25 sborů České republiky.

Hlasování je možné dvěma způsoby. Pomocí hlasovacího formuláře přímo na stránkách ankety www.adhr.cz nebo zasláním hlasovací SMS, a to až do 4. listopadu. Stejně jako v loňském roce si na své přijdou také hlasující. Při slavnostním vyhlášení bude vylosován jeden z hlasujících, který hlasoval prostřednictvím webového formuláře, a jeden z hlasujících formou SMS. Oba výherci obdrží poukaz na týdenní pobyt pro dvě osoby s polopenzí v Chorvatsku na Makarské riviéře.

Klára Čurlinová