A ze Šindelové na Nejdek, kam dojíždí stovky lidí za prací, lezou z vozovky kameny z původního podkladu. „Ze Šindelové na Krásnou Lípu se nedá projet, aniž by řidič takzvaně nevymetl díru v silnici. Jsou dokonce místa, kde se vyhýbají děravé silnici tak, že jedou po vedlejší louce, prozatím s tichým souhlasem majitelů pozemků. Až zaprší, bude konec i s touto cestou,“ říká Rudolf Kovařík ze Šindelové.

Jedním z těch, kteří díry v silnici označili, je Josef Trojan z Krásné Lípy. „Musím tudy projet několikrát denně a ničím si auto. Silnice je v katastrofálním stavu. Nedají sem ani značky upozorňující na stav vozovky nebo snížení rychlosti. Jediné, co slyšíme, jsou sliby. Každý rok, už několik let,“ říká.

Podle něj nepomohly stížnosti obce ani petice, kterou sepsali. Zvolili proto tento protest, a pokud je patřičná místa nevyslyší, chystají se bránit dále. „Zvažovali jsme i trestní oznámení, ale nakonec jsme od něj ustoupili. Jsme zoufalí, chceme jen normální silnici. Je mi jasné, že podobných míst je v kraji více,“ dodal Trojan. Při protestu mysleli i na možné výhrůžky či sankce protistran. Zvolili proto ekologické spreje, které za několik dní zmizí. Řidiči mají alespoň šanci před největšími výtluky zpomalit.

Zbývající část silnice z Krásné Lípy na Přebuz je o něco lepší. Díry jsou zde také, ale dá se jim při opatrné jízdě vyhnout. Lidé doufají, že opraví i ty. „Silničáři si musí uvědomit, v jakých klimatických podmínkách se vozovka nachází. Doufám, že ji opraví celou a nedopadne to jako silnice na Nejdek. Tam při poslední celkové opravě nedodělali zhruba třísetmetrový úsek. Vykukují tam kameny z původního podkladu, který se dělal v roce 1962. Jediná hezká silnice je od nás do Jindřichovic,“ dodal Kovařík.

Mezi Kraslicemi a Olovím zase neznámí autoři označili díry v silnici obrázky pánského, ale i dámského přirození v zelené barvě. A vzápětí tam silničáři komunikaci spravili.

Správcem obou komunikací je krajská správa a údržba silnic. Přímo v Krásné Lípě mají silničáři dokonce depo. Krajští politici tvrdí, že se opravuje podle stanoveného plánu a silničáři nemohou být na všech místech najednou.