Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Khamoro se muselo vystěhovat z fary, prý kvůli předsudkům

Chodov - Vedení fary kritiku odmítá a tvrdí, že se vždy snažilo sdružení pomáhat

17.10.2009
SDÍLEJ:

KHAMORO včera slavnostně otevřelo nové prostory, kde se děti scházejí. Návštěvníkům zatančil umělecký soubor Khamoráček. Na snímku vpravo je předseda sdružení Emil Voráč. Foto: DENÍK/M. Hloušek

Výpovědí z nájmu vyvrcholil spor mezi občanským sdružením Khamoro a Římskokatolickou farností v Chodově, kde organizace více než deset let působila. Nyní se ale musela vystěhovat a najít si náhradní prostory. A důvod? Khamoro tvrdí, že naráželo na předsudky ze strany farníků. Chodovská farnost to ale odmítá a prohlašuje, že se naopak vždy snažila všechny problémy urovnat. Když však sdružení podalo stížnost na Biskupství plzeňské, farnost to popudilo a žádala omluvu.

„Pojmenovali nás rasisty. S tím zásadně nesouhlasím. Navíc k takovým prohlášením ani nemají žádný důvod. My jsme jim přes deset let pomáhali a podporovali jejich zájmy. A takhle to dopadlo. Z toho jsem opravdu zklamán,“ řekl chodovský farář Antonín Wasil.

Khamoro už i na svých internetových stránkách zveřejnilo důvody, proč z farnosti odešlo. „To, že jsme si dovolili podat stížnost na biskupství, nás po letech stálo výpověď z nájmu. Rádi bychom připomněli, že za léta strávená v těchto prostorách neziskový sektor výrazně dopomohl k celkové rekonstrukci zmiňovaných prostor, ale ani to se ve sporu nebralo v úvahu,“ míní předseda sdružení Emil Voráč.

Farnost tvrdí, že Khamoro řádně neplatilo a dluží za nájem. Navíc se prý objevovaly problémy s udržením pořádku. Děti z nízkoprahového zařízení údajně tloukly do dveří nebo házely kameny na budovu protějšího infocentra. Jedno z nich pak prý mělo dostat pohlavek. Khamoro to vidí jako fyzické napadení. Druhá strana však nevěří, že by důchodkyně, na kterou se ukázalo, byla něčeho podobného schopná.
„Jedna paní z farní rady vyfackovala děcko, které chodilo do našeho zařízení. Na to mi ale bylo řečeno, že všude je normální nafackovat dítěti, když zlobí. Já jsem oponoval, že takovým přístupem my akorát přicházíme o naše klienty,“ prohlásil Voráč. „Rodiče nám pak říkali, že se bojí k nám děti posílat, když jsou tu třeba i slovně napadány,“ doplnil.

Problémy se Khamoro rozhodlo řešit stížností na biskupství. „Musím podotknout, že tam jsme spor vyhráli. Jelikož je ale rada samostatným celkem, tak sama rozhoduje, jestli dostaneme výpověď, nebo ne. V Plzni nám farář slíbil, že jak přijedeme do Chodova, tak vše urovnáme. Místo toho jsme se dočkali výpovědi,“ uvedl předseda s tím, že žádné dluhy prý Khamoro vůči farnosti nemá. „Při odchodu jsme byli dohodnutí, že na faře nějaké zařízení necháme a tím se případně srovná dluh na konci roku, až přijde vyúčtování energie a vody,“ vysvětlil situaci Voráč.

A co bude dál? Vedení farnosti se snaží na celou záležitost zapomenout a nechce problém dál rozviřovat. Khamoro od července sídlí jinde, také v Chodově, ale v areálu bývalého Drobného zboží. Včera zde uspořádalo den otevřených dveří a představilo veřejnosti nově upravené prostory.

Autor: Milan Hloušek

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žlutou budovu, kterou využívala, musela ZŠ v Nádražní ulici letos přestěhovat do druhé, tzv. zelené školy.

Jaký bude osud školy po rekonstrukci?

Sokolovský objekt, ve kterém sídlí Zdraposo.

Město si stěžuje na projektanta

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

U garáží boural a odjel, policie nyní hledá svědky nehody

Sokolov – Policisté pátrají po svědcích dopravní nehody, která se stala 14. září v ulici Slavíčkova v Sokolově u řadové garáže.

Naši školáci z 1.B třídy na ZŠ v Březové

Březová - Představujeme vám prvňáky ze ZŠ Březová s jejich třídní učitelkou Hanou Kadlecovou

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení