Sokolovští radní si mohou oddechnout. Díky změně organizace, která v loňském roce provozovala takzvané Centrum ucelené rehabilitace, už nehrozí, že by museli vracet zhruba šestimilionovou dotaci. To by museli v případě, že by peníze nesloužily k účelu, ke kterému byly poskytnuty.

Centrum ucelené rehabilitace mělo zdravotně handicapovaným lidem pomáhat se začleňováním do normálního života, včetně hledání pracovního uplatnění. Od loňského jara, kdy bylo otevřeno, však nemělo ani jednoho klienta.

„Proto jsme se rozhodli koncem loňského roku zrušit městskou příspěvkovou organizaci, která klastr provozovala, a vlastní zařízení převedli na občanské sdružení Chráněné bydlení, které má s prací s postiženými mnohaleté zkušenosti,“ vysvětlil rozhodnutí radních starosta města Karel Jakobec.

„V současné době vyřizujeme administrativní náležitosti spojené s registrací. Jakmile ji získáme, okamžitě se rozběhnou naše připravené programy. Odhaduji, že bychom s činností mohli začít už v únoru,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Chráněné bydlení Milada Bučková. „Ve spolupráci se sokolovským úřadem práce se bude jednat například o vzdělávací programy práce na počítači nebo různé kurzy. Další podmínkou poskytnuté dotace je zajistit čtyři pracovní místa. I ta obsadíme postiženými lidmi,“ doplnila.

Vybudování objektu sociálního klastru přišlo zhruba na osm milionů korun. Město ze svého hradilo dvacet procent a zbytek pokryla dotace.