„Zvládají to obdivuhodně. Většinou používají ruce, nohy, ale vždycky se nějak domluví," potvrdila Věra Bráborcová, ředitelka Denního centra Mateřídouška.

Partnerské zařízení Mateřídoušky je z Irchenriethu u Weidenu a je rozsahem větší než to chodovské. Stará se o lidi s postižením od rané péče až po dospělost a samostatné bydlení. Spolupráce obou zařízení trvá už více než 15 let. „Úplně první myšlenka byla, abych se jela někam učit. Vzala jsem rodiče, pár klientů a snažili jsme se přivážet si nové myšlenky a současně se se stacionářem posunout kousek dál. Tak vznikly třeba i dílny," popsala ředitelka počátek partnerství.

Návštěvy zařízení jsou vzájemné a vždy je připravený program. Včera chodovští klienti zazpívali hostům připravené písničky a oni zas potěšili svým repertoárem. „Zase budu zpívat sólo," pochlubil se Viktor Mikoláš, který vystupuje v Mateřídoušce při různých příležitostech.

Před obědem se němečtí klienti připojili k jednotlivým skupinkám a společně tvořili a komunikovali. Výsledek své práce si pak odvezli domů. „Našla jsem si na internetu, co budu vyrábět," vysvětlila Soňa Paduchová a ukazovala svůj výrobek ze srdíček. Němečtí hosté se zapojili a společné tvoření je bavilo. „Jsem tady už podruhé a moc jsem se těšila. Od pěti od rána jsem se začala připravovat," svěřila se Monča Kloubová. Její rodiče jsou Češi žijící v Německu a v rodině se česky mluví. Problém s komunikací tudíž řešit nemusela. A co se jí u nás nejvíc líbí? „Lidi," odpověděla jednoznačně.

I Mateřídouška se chystá do Německa. „Program je obdobný, s tím rozdílem, že beru s sebou i rodiče klientů. Ti dají děti do skupin a jdeme se společně podívat po zařízení," přiblížila ředitelka. Jak dodala, vzájemné návštěvy obě strany vždy obohatí. Vychovatelé čerpají nové nápady a inspirace. „Mám hodně zapálené a obětavé zaměstnance. Všechny. Jsou hodně nadšení, kreativní, vždycky si přivezeme spoustu nápadů," pochválila Bráborcová své vychovatele.