Klíšťata, která přenášejí virus klíšťové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice a už v březnu se můžeme nakazit touto nebezpečnou nemocí. Jedinou možností prevence je očkování. Očkovat se dá celoročně, ale nejvhodnější doba pro zahájení očkování je právě nyní.

Trvalá ochrana

Nakazit se můžeme při rekreačních aktivitách v přírodě, a to i ve vyšších nadmořských oblastech, dokonce i při procházkách v městském parku. Nebezpečí nákazy hrozí také při odstraňování klíštěte ze srsti domácích mazlíčků. Klíšťovou encefalitidou se tak můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp.
Nízká proočkovanost obyvatel v České republice ukazuje, že mnoho lidí zatím bere klíšťovou encefalitidu na lehkou váhu. Oproti Rakousku, kde proočkovanost obyvatel činí téměř 90 procent a výskyt klíšťové encefalitidy se počítá pouze na několik desítek případů ročně, činí u nás proočkovanost jen 16 procent. V roce 2008 u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 631 lidí, v roce 2009 nastal 30procentní nárůst na 816 lidí a v roce 2010 byl zaznamenán pokles na 589 lidí, který byl způsobený především dlouhou zimou.

Proč se očkovat právě teď?

Očkovat se můžete celoročně, není pravda, že se očkuje pouze v chladných měsících. Nejvhodnější je ale začít očkování právě teď, abyste před zahájením sezóny výskytu klíšťat byli již plně chráněni. Uprostřed léta však lze využít tzv. zrychlené očkování, kdy se druhá vakcína aplikuje již po 14 dnech. Protilátky se v těle postupně vytvářejí již od očkování první dávkou, ale třeba myslet na to, že člověk je plně chráněn až 14 dní po druhé vakcíně. Neznamená to však, že kdyby chytil infikované klíště po prvním očkování, že se průběh nemoci zhorší, právě naopak.

Očkování

Vakcinaci provádí na požádání praktický lékař, který nabídne i příhodné očkovací schéma. Pokud nechcete čekat u lékaře, můžete se objednat do očkovacího centra. Očkovací látku je nutno hradit, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek.

Eva Pavlatová