Obohatit svoji knihovničku o nové kusy, sehnat oblíbený titul nebo třeba s předstihem koupit dárek na Vánoce. I tak přemýšlejí lidé, kteří tento týden vyrazili do knihoven na Sokolovsku. Některé z nich totiž uspořádaly burzu vyřazených publikací a vybídly čtenáře k výhodnému nákupu. Kdo miluje knihy, nezaváhal. S trochou trpělivosti totiž mohli objevit i velmi zajímavé publikace.

„Na výběr jsme měli několik tisíc titulů v ceně od jedné do padesáti korun za kus. Kromě toho jsme měli i velké množství knih a časopisů zdarma,“ uvedl knihovník Ladislav Trpálek, který připravil burzu v chodovské knihovně. „Je tu bohužel trochu omezený prostor a návštěvníci se tak museli doslova prohrabávat hromadami knih. Ale ani to je neodradilo od pátrání po knižních pokladech,“ dodal Trpálek.

Zájem ze strany veřejnosti potvrzují mnohé komentáře. „To je skvělé, našel jsem tu knihy, které jsem četl jako kluk a teď už nejsou k sehnání,“ radoval se jeden z návštěvníků. „Další burzu uspořádáme nejspíše příští rok v březnu,“ přislíbil Trpálek.

Loketská knihovna nabízí vyřazené publikace celoročně. Jeden kus za pět korun. Tento týden však mohou navíc své knihy prodávat i samotní čtenáři.

„Máte tituly, které již u vás doma nemají místo ani zastání? Tak je k nám doneste,“ apeluje na případné zájemce Kamila Bartůšková z loketské knihovny.

Dalším zpestřením jsou tento týden různé přednášky, besedy pro školy, hry a soutěže. „Já mám nejraději knížky o dinosaurech a rybách,“ svěřil se osmiletý Vojtěch Panáček z Lokte, který včera společně se svými spolužáky knihovnu navštívil.

Zájemci o historii se mohou těšit na dnešní přednášku Vladimíra Vlasáka o kronikách, doplněnou o projekci digitalizovaných dokumentů. Začátek je v 18 hodin.

Čtenáři se nebudou nudit ani v Chodově. „Na dnešek jsme si připravili pro maminky s dětmi Rodinku nazvanou Veselý podzim. Čeká nás dopoledne plné povídání, říkanek a her o podzimu,“ doplnila chodovská knihovnice Věra Čalounová. Během celého týdne mohou zapomnětliví čtenáři využít amnestie na veškeré upomínky.