Největší počet knihoven na hlavu v Evropské unii má prý naše republika. Podle vedení Sokolova Unie nechce přispívat na další. Evropské peníze posílá spíše na kulturní stánky, které se chovají a vystupují jako komunitní centra. Anebo existují výjimky, například historické archívy, které by města chtěla rekonstruovat a zpřístupňovat. Sokolov to zajímá z jednoho prostého důvodu. Chce totiž městskou knihovnu stěhovat ze zámku, kde je v pronájmu, do vlastní budovy na Starém náměstí. Mimo jiné si slibuje město oživení této podle mnohých mrtvé lokality. Na rekonstrukci budovy bude však potřeba až 30 milionů korun.

„Evropská unie nechce přispívat na knihovny. Tvrdí, že 20 procent knihoven v Unii je v České republice," potvrdil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Podle něj Unie přispívá na takzvaná komunitní centra a sokolovská knihovna spoustu akcí pro menšiny pořádá, takže by to nebylo až takové lámání či uhýbání z nastavených podmínek dotace.
Město provedlo v budově stavebně-technický průzkum a nyní hledá projektanta. Ke konci letošního léta by mělo být hotové stavební povolení. Na zimu poté vypsané výběrové řízení na zhotovitele.

„Jestli to nakonec vyjde, je otázka. Kdybychom chtěli žádat o dotaci například z IROP, tak nevíme, kdy ji vypíšou, kdy budeme vědět my a další faktory, kterých je spousta. Co platí dnes, už zítra platit nemusí," dodal Jakobec. Rozpočet celé akce odhaduje na 25 až 30 milionů.
V zámku, který patří Karlovarskému kraji, platí město za knihovnu 300 tisíc korun ročně.

Podle místostarostky Renaty Oulehlové by mohlo zavítat na Staré náměstí v Sokolově až 60 tisíc lidí ročně. Právě tolik jich totiž nyní chodí do knihovny. Město získalo dům na náměstí směnou za pozemky od Karlovarského kraje. V objektu dříve byla restaurace a později drogerie. Uvolněním místa, jež nyní zabírá knihovna, by muzeum získalo další prostory a mohlo zatraktivnit expozici. Ta by mohla zabírat celé první patro zámku a vytvářela by okruh.