V průběhu projektování se totiž zjistilo, že kvůli nástavbám a přístavbám by bylo vhodné posílit základy, protože se tím zatěžuje konstrukce budovy. Nyní tak již nic nebrání městu v tom, aby celou akci rozjelo. V těchto dnech proto vypsalo výběrové řízení a věří, že zakázka za 30 milionů korun bude pro firmy zajímavá.

Poslechový sál, dostatečné prostory, bezbariérový přístup či oživení Starého náměstí. To jsou jedny z důvodů, proč Sokolov dlouhá léta hledá vhodné prostory pro knihovnu. Ta současná je v prostorách sokolovského zámku, což jsou sice reprezentativní prostory, ale pro mnohé čtenáře nevyhovující. „Dětské oddělení je v přízemí a pro dospělé v prvním patře po schodech. Zejména starší lidé s tím mohou mít problém,“ říká Jana Drahokoupilová.

Nutno dodat, že seniorům vychází knihovna vstříc službou, kdy jim pracovnice objednané knihy přivezou až domů. Ročně ji navštíví až 60 tisíc lidí a počet půjčených svazků je zhruba dvojnásobek. Prodloužení termínu pro dodání projektové dokumentace nemělo vliv ani na cenu díla, ani na cenu za projekt.

Projekt měl být původně hotov v srpnu. Město přes mnohá úskalí získalo tři sousedící domy na Starém náměstí. Knihovna bude sídlit ve dvou z nich. Uvolní se tak místo v zámku, kde doposud knihovna je. Tamní muzeum tak bude moci dokončit celý okruh v prvním patře, který nyní končí zhruba v polovině. Zámek jako takový patří Karlovarskému kraji a knihovna je zde v nájmu.

„Děkujeme za dosavadní prostory, ale chceme jít do nových. Nové prostory by měly vyhovovat čtenářům, knihovně jako takové a je třeba myslet i na potřebné zázemí zaměstnanců. Od počátku s nimi konzultujeme podobu projektu. Dalším důvodem je uvolnění prostor pro muzeum a jeho nový okruh. V současné době probíhá i rekonstrukce prostor pro sokolovský poklad. Do třetice chceme oživit Staré náměstí,“ řekl starosta Jan Picka. Město na Starém náměstí získalo tři nemovitosti, které jsou ve skutečnosti spojené. Ve dvou z nich má sídlit knihovna, ve třetí se počítá do budoucna s byty či kancelářemi. Město dvě nemovitosti koupilo, z toho jednu v dražbě. Třetí číslo popisné a jeho dům patřily Karlovarskému kraji. Sokolov tento dům s krajem vyměnil za pozemky, které podle slov vedení města nebyly pro Sokolov lukrativní, zato kraji se hodily.

Pokud vše půjde podle plánu, mělo by se začít rekonstruovat začátkem roku 2019 a po roce bychom mohli navštívit novou knihovnu. Město zpočátku zkoušelo dosáhnout i na evropské dotace, ale podobné projekty prý peníze nejsou. Stavět tak bude za své.