Otevření knihovny moderoval bývalý Chodovák Aleš Cibulka, který se přiznal, že si v ní před 30 lety vypůjčil knihu a dosud ji nevrátil. V pátek to chtěl napravit s tím, že po tak dlouhé době je promlčena i vražda natož nevrácení knihy. Ředitelka knihovny mu jí vzápětí darovala. Zahájení provozu si nenechali ujít představitelé města, vedení knihovny, autoři projektu a také generální ředitel Národní knihovny České republiky Vít Richter. Ředitelka knihovny Hana Nemčičová v něm poděkovala městu a svým kolegům a zároveň popřála všem návštěvníkům knihovny, aby se v ní cítili příjemně. „Knihovna není jen o knihách, ale také o vzdělávání a dalších akcích,“ nastínila ředitelka, jakým směrem se knihovna bude ubírat.

„Jsem pyšný nejen na novou knihovnu, ale také na její knihovnice a knihovníka, Chodováky, tým architektů a kolegy zastupitele, že se nám povedlo vybudovat tak krásnou a moderní knihovnu,“ doplnil ředitelku starosta Chodova Patrik Pizinger.

Zdroj: Cichocki Roman

Přestavba vyhořelého objektu začala v srpnu roku 2021. Z původní stavby zůstal pouze skelet se stropy a podlahami. Termín dokončení knihovny se posunul zhruba o rok. Důvodem bylo několik nečekaných událostí, jako například kovidová pandemie a válka na Ukrajině. Kvůli výpadku některých materiálů či zdražení vstupních nákladů a energií se stavba prodražila o 14 milionů korun. Novou tvář dali knihovně architekti z Ateliéru Kopecký. Projekt regenerace území brownfieldu - Stavební úpravy bývalého objektu knedlíkárny na městskou knihovnu v Chodově byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu ministerstva pro místní rozvoj ve výši 50 procent způsobilých nákladů.