Město Sokolov se pokusí plánované přestěhování knihovny začlenit do projektu komunitního centra. Bude tak mít totiž mnohem větší šanci na získání dotace, kterou chce získat z nového Integrovaného regionálního operačního programu.

„Knihovna takovým centrem v podstatě je, protože kromě samotného půjčování knih pořádá nejrůznější akce, přednášky a podobně," řekl starosta Sokolova Jan Picka.
V současné době se připravuje projekt komunitního centra s knihovnou. Poté očekává vedení města dlouhou diskusi mezi zastupiteli.

„Do centra by se měla přestěhovat současná knihovna ze sokolovského zámku. Zámek patří Karlovarskému kraji a uvolněné prostory by mohlo využít krajské Muzeum Sokolov. Jenže přestavba domu na Starém náměstí na knihovnu bude stát desítky milionů," upřesnil Picka.

Zmíněný dům stojí na Starém náměstí. Kdysi v něm byla restaurace Plzeňka, později drogerie. Projekt počítá s přístavbou směrem do dvora i o dvě patra do výšky, aby mohl nahradit současné prostory knihovny v zámku.

„Protože se město chce pokusit na přestěhování získat dotaci, v rozpočtu na příští rok počítá jen s penězi na projekt. Teprve až bude jasné, jestli bude moci využít dotace, bude v přípravě pokračovat," dodal Picka.

„Vím, že se o stěhování mluví. Také by to mohlo oživit Staré náměstí," myslí si jeden ze Sokolováků. Na Staré náměstí by mohlo zamířit až 60 tisíc lidí ročně. Právě tolik jich chodí do knihovny.

Česká republika má, podle Evropské unie, největší počet knihoven na hlavu. Prý až 20 procent knihoven v Unii je v České republice. Proto Unie raději přispívá na takzvaná komunitní centra a sokolovská knihovna spoustu akcí pro menšiny pořádá, takže by to nebylo až takové lámání či uhýbání z nastavených podmínek dotace.

V zámku, který patří Karlovarskému kraji, platí město za knihovnu 300 tisíc korun ročně.