Zajít si na bowling, stolní tenis nebo squash budou moci již koncem letošního roku lidé ve Vintířově. Obec se totiž rozhodla pro přestavbu bývalé restaurace U Karla na takzvaný Dům dětí, mládeže a dospělých. Pro Vintířov je to zásadní krok. Podobné vyžití totiž občané v místě nemají a musejí za ním docházet do sousedního Chodova nebo dojíždět do Sokolova. „V podstatě se jedná o jediný objekt, který nám tady ve středu obce dělá ostudu. My jsme ho získali v dražbě, zpracovali projekt a teď už zbývá jen ta rekonstrukce,“ sdělil starosta Vintířova Jiří Ošecký.

Objekt čeká řada zásadních změn. Tou hlavní je protažení přístavbou, kde vznikne moderní bowlingová dráha. „Pro návštěvníky tu dále bude malá posilovna, místnost na stolní tenis, knihovna se třemi internetovými boxy a byt pro správce objektu. Najde se tu i místo pro odpočinek, kde si budou hrát malé děti, zatímco si jejich rodiče půjdou zasportovat,“ vyjmenoval nabídku budoucího volnočasového centra Ošecký.
„Myslím si, že se tím tady celkově oživí kulturní dění,“ poznamenal vintířovský zastupitel Jaroslav Kirchner. „Pro inspiraci jsme se byli podívat v Královském Poříčí – tam to mají velice hezky udělané. A právě něco podobného bychom chtěli mít i u nás. Jsem přesvědčený, že to mladé lidi určitě zaujme,“ přeje si Kirchner.

Na uskutečnění svého záměru je obec odhodlaná využít vlastní finanční prostředky. „Náklady na stavební část dosahují 17 milionů korun. Se vším zařízením bychom se měli vejít do částky 23 milionů,“ vypočítal starosta.
Záměr se místním lidem líbí. „Je to skvělé, že budeme mít kuželky přímo v obci. U této hry se člověk skvěle pobaví a odreaguje,“ řekl jeden z dotázaných Vintířováků.

Na projektu Vintířov pracuje již od minulého roku. V počátku se pokoušel získat dotace z Evropské unie. Nakonec od nich ale upustil. „Nejdříve nám bylo řečeno ano, projekt by mohl uspět. Pak nám ale sdělili, že bychom měli něco udělat s bytem pro správce. Evropská unie prý nepodporuje výstavbu bytů. Na to jsme si řekli, že tedy z místnosti uděláme skladové prostory,“ uvedl Ošecký.

„Ve druhém kole, když jsme šli před komisi, tak nám zase odpověděli, že je objekt příliš komerčně zaměřený, a že tedy nemá šanci na získání dotace. Prý by se jednalo o znevýhodnění ostatních podnikatelů. Zkrátka, na peníze z Evropské unie jsme zanevřeli a rozhodli, že když už máme projekt zpracovaný, tak do toho půjdeme s vlastními penězi i za tu cenu, že bychom si měli vzít půjčku. To ale zřejmě nebude nutné,“ pokračoval starosta s tím, že koncem roku obec objevila dotační titul, který by mohla využít. Jde o Program obnovy venkova Ministerstva pro místní rozvoj. „No a jelikož jsme minulý rok v soutěži Vesnice roku získali Modrou stuhu, tak máme šanci získat až osmdesátiprocentní dotaci. Uvidíme, jak to celé dopadne. Byli jsme slušní a požádali o padesát procent. To by nám bohatě stačilo,“ doplnil Ošecký. Rozhodnutí komise bude Vintířov znát v březnu. Nový dům mládeže by měl být hotový do konce listopadu.