Velký zájem o novou knihovnu projevili čtenáři v Habartově. Ačkoli nyní musí docházet až na kraj města – do Kluče, je mnohem oblíbenější, než ta předchozí, která sídlila přímo v centru. Navíc se do ní zapsaly desítky nových lidí.
„Knihovna začala fungovat od června letošního roku. Přestože jsme z toho měli trochu obavy, tak se za první měsíc zapsalo sto nových čtenářů,“ řekl spokojeně starosta Habartova Ivo Zemek. „Nejdříve jsme si mysleli, že je to zvědavostí, ale to by se zase nepřihlašovali. Řekla bych tedy, že jich tu máme víc, než chodilo do města. Dětem se líbí, že je to tady prostornější a mohou používat více počítačů,“ uvedla knihovnice. Prázdná knihovna nebyla ani během prázdnin. „Děti k nám chodily ráno a pak ještě znovu po obědě,“ podotkla.

Novou knihovnu si lidé nemohou vynachválit. „Je to zde opravdu moc vkusně udělané. Rád si sem zajdu pro nějaké knihy o přírodě či náboženství,“ prohlásil Michal Berky z Habartova.

Knihovna vznikla přestavbou bývalé školy na Kluči. Nově tu funguje infocentrum a konkrétní podobu dostává i chystané muzeum věnované dobovým událostem roku 1938, které se vztahují k Habartovu. Jeho slavnostní otevření je naplánované na 13. září, kdy si město připomene památku padlých četníků, policistů, vojáků, příslušníků finanční stráže a obrany státu.
„Lidé, kteří k nám zavítají se hodně ptají, kdy si budou moci prohlédnout muzeum. Na to si ale ještě chvilku musejí počkat. Zatím se tu ještě instalují připravené exponáty,“ doplnila knihovnice.

„Co se týče infocentra, tak tam je zatím návštěvnost slabší. Je to dané tím, že se o něm doposud příliš neví. Nicméně se ho snažíme propagovat a dělat mu reklamu. Také k němu chceme dotáhnout cyklostezku, aby se tu mohli turisté zastavit a zeptat na vše, co potřebují,“ zmínil Zemek.