V prvním kole se o tuto zakázku nehlásil nikdo. Město si totiž stanovilo podmínku, že se žádná z firem nesmí přehoupnout přes 35 milionů korun. Ve druhém kole proto Sokolov upravil podmínky a přihlásily se dvě firmy. Metrostav a Swietelsky. Vyhrála druhá jmenovaná. Navýšení zakázky o 674 tisíc korun již nemusí schvalovat opět zastupitelé, ale po dohodě stačí pouze souhlas rady města.

Křižovatka u čerpací stanice ONO Sokolov.
Nebezpečná křižovatka se přestaví až v dalším roce

Nyní běží časová lhůta pro odvolání. Pokud se druhá z firem neodvolá proti výsledkům výběrového řízení, podepíše se smlouva a práce mohou začít.

Objekty, které město na Starém náměstí k účelům knihovny zakoupilo, jsou tři. Nová knihovna bude sídlit ve dvou z nich a třetí bude pod správou Sokolovské bytové. Ta si bude sama soutěžit rekonstrukci tohoto objektu, ale například některé z prací budou zhotoveny současně s knihovnou. Jde o výměnu či přivedení vodovodních přípojek a podobně.

Ve třetím objektu plánuje městská organizace bytové jednotky, které by měly být nadstandardní.

Ilustrační foto.
Dcera ukrývala tři roky mrtvou matku, našli ji, až když sama zemřela

Bydlení či zázemí pro činnost zde město nabízelo i zástupcům firmy BMW, která bude za Sokolovem stavět nový polygon. Ti však odmítli.

„Nové prostory budou hlavně bezbariérové. Nové zázemí budou mít nejen čtenáři, ale i personál. S ním také od počátku konzultujeme podobu projektu. Dalším důvodem je uvolnění prostor pro muzeum a jeho nový okruh. A zapomenout nesmíme ani na to, že chceme oživit Staré náměstí,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Současné prostory jsou pro mnohé čtenáře nevyhovující. „Dětské oddělení je v přízemí a pro dospělé v prvním patře po schodech. Přesně naopak. Zejména starší lidé s tím mohou mít problém,“ říká Jana Drahokoupilová.

Ilustrační foto.
Dlouhodobých pěstounů je v kraji stále nedostatek

Město zpočátku zkoušelo dosáhnout i na evropské dotace, ale na podobné projekty peníze nejsou. Knihoven prý máme dost. Stavět tak bude za své.