A právě proto byla zřejmě stažena z pultu sokolovského infocentra, kde se prodávala. Sám autor dokonce mluví o jakési cenzuře. „Začátkem tohoto roku vyšla moje kniha Sokolov. Je poměrně kritická a vyvolala překvapivě kontroverzní reakce. Zprvu byla přijata k prodeji do sokolovského infocentra, ale záhy ji ředitel městského domu kultury zakázal nejen prodávat, ale také o ní psát v časopisu Patriot. Jsem, myslím, první zakázaný spisovatel po roce 1989," říká Lukáš Beneš.

Ředitel domu kultury Ladislav Sedláček říká, že rozhodovat o tom, co se bude v infocentru prodávat, je jeho právo. „Tato kniha to nebude, protože je velmi kritická k Sokolovu a jeho lidem a doslova plive na město," říká Sedláček.

Podle ředitele MDK knihu na prodej přijali do infocentra pracovníci bez jeho vědomí. „Knihu jsme si přečetli a řekli, že do infocentra nepatří. Proti panu Benešovi nic nemáme. Knihu ať si ale prodává kdekoliv jinde. S autorem si rád pohovořím, může mě kdykoliv navštívit," dodal Sedláček.

Někteří čtenáři v Sokolově jsou pohoršení, jiní se nezřízeně baví. Jak na tom byl sám autor při psaní knihy? „Já jsem se spíše nezřízeně bavil. Bylo by absurdní, abych byl pohoršen nad něčím, co sám píšu. Není to snad ani možné. Kniha je na jednu stranu samozřejmě přehnaná a zcela se vzdalující od sokolovské reality, na druhou stranu ovšem je stejně tak samozřejmě dokumentárně přesná a v některých svých pasážích dokonce snad až příliš mírná," říká autor. Jak upřesnil, o jiném městě nelze přemýšlet tak jako o Sokolovu.

„O jiných městech jsem zkoušel přemýšlet podobným způsobem, ale nejde mi to. Sokolov je v tomto naprosto jedinečný předmět, myslím si," dodává autor knihy Lukáš Beneš. Pokud si chce čtenář udělat vlastní názor, knihu koupí v tiskárně Leben Sokolov. 

Ukázka z knihy Sokolov Lukáše Beneše:

Místo

kůry stromů
listí
trávy
dřeva
skal
zdravého biosystému
kyslíku
vůně
zdravého vzduchu
relaxace
slunce
rybníka
mízy
daru budoucím generacím

je v Sokolově

skořápka potrubí
vločky popílku
prach
železo
zkorodované sklady
ničivý chemický systém
dusík
smrad
jedovatý vzduch
stres
kyselý déšť
kaliště
kopolymerní akrylátová disperze
trest pro budoucí generace