Do všech domácností ve Vintířově se dostala publikace mapující historii obce od feudalismu až po současnost. Radnice ji lidem poslala jako dárek společně s vydáním místního občasníku. „Teď ji má každá rodina, každý si v ní může číst a nalézt něco, co ho zajímá,“ potvrdil starosta obce Jiří Ošecký.

Kdo by chtěl novinku věnovat svým blízkým, může ji ještě sehnat na zdejším úřadě. „V tom není problém, knih je dostatek,“ poznamenal starosta. „Zájem o knihu je. Velice mě těší, že i z německé strany, rodáků a bývalých obyvatel zaniklé obce Lipnice,“ doplnil Ošecký.

Souhrnná publikace o dějinách Vintířova vyšla v rámci projektu, který financovala Evropská unie, iniciativa Interreg IIIA. „Kromě této knihy bylo vytištěno dalších šest publikací, každá v třítisícovém nákladu. Věnují se Jenišovu, Horám, Mírové, Starému Sedlu, Lomnici a Těšovicím,“ vyjmenoval Miroslav Makovička, spolupracovník Mikroregionu Sokolov – východ. Právě svazek obcí byl hlavním iniciátorem projektu. „Celkové náklady činily zhruba 1,8 milionu korun, přičemž dotace na realizaci dosáhla 80 procent,“ upřesnil Makovička.

Soubor publikací byl vytvořený především na podporu cestovního ruchu v dotčených obcích. Autory knih jsou místní historici, a to manželé Vlasákovi, Stanislav Burachovič, Jiří Klsák, manželé Beranovi a Vladislav Jáchymovský. Současné fotografie dodal Stanislav Wieser. Manažerem byla Stanislava Sluníčková z firmy ABRI. „V každé publikaci je kromě českých textů také resumé a popisky fotografií v německém jazyce. Knihy jsou k dostání na obecních úřadech jednotlivých obcí a hlavně v infocentrech v Karlovarském kraji,“ sdělil Makovička.