V Karlových Varech zůstává primátorem Petr Kulhánek z Karlovarské občanské alternativy (KOA). Rada města bude mít podle dohody devět členů. Čtyři členové rady by podle dohody měli být uvolnění, pět členů neuvolněných.

„Jednotlivé subjekty se shodly na znění koaliční smlouvy, která upravuje personální záležitosti, zásady koaliční spolupráce, řešení sporů, a její nedílnou součástí bude programové prohlášení," uvedl Kulhánek. A dodal, že po vnitřních revizích si političtí partneři vyměnili návrh programového prohlášení k vyhodnocení připomínek a o výsledném znění se dnes bude ještě diskutovat. Pravděpodobně ještě dnes.

Komise a výbory rady a karlovarského zastupitelstva budou podle dohody devítičlenné nebo sedmičlenné. Podle dohody koaličních stran bude vytvořena úzká odborná pracovní skupina maximálně s pěti členy pro dokončení územního plánu, na který především investoři čekají už několik let.

Politické jasno už mají i v Sokolově. Koalice se dohodla na rozdělení devíti křesel v radě města a na postech starosty a dvou místostarostů. Vítězná ČSSD se na koalici dohodla s hnutím ANO 2011, Hnutím pro město Sokolov 2014, a dokonce i se čtvrtou opoziční KSČM. Té nabídla nejen místo v radě, ale i v kontrolním výboru.

„Chceme, aby se opozice podílela na rozhodování vedení města. Budou u toho osobně a nemohou poté argumentovat tím, že o něčem nevěděli," vysvětlil lídr vítězné ČSSD Jan Picka. Jeho strana získala v radě města tři křesla včetně toho starostovského. Stejný počet křesel má druhé ANO 2011 a post místostarosty, který bude poprvé od roku 1989 zastávat žena.

Renata Oulehlová vede známou dobrovolnickou organizaci Střípky a bude mít ve městě na starosti sociální věci a kulturu.

Koaliční Hnutí pro město Sokolov 2014 získalo dvě křesla včetně druhého z místostarostů, ve kterém zůstane Karel Jakobec. Poslední, deváté místo je komunistů.

KSČM bude mít na svých bedrech i kontrolní výbor. Finanční výbor je v rukou sociálních demokratů.

Také v Chebu se rýsují obrysy nové koalice. A jak to vypadá, měla by být silná, s 21 mandáty. Jednání ale ještě nejsou u konce.

Širokou koalici by měla tvořit vítězná VPM ALTERNATIVA, ANO, ČSSD, Koalice pro Cheb a Svobodní. Návrh vítězné strany počítá s tím, že by post starosty připadl jí, místostarostové by byli z ANO a ČSSD. ČSSD by ale ještě ráda zabojovala o funkci starosty. „ČSSD se setkala se všemi subjekty s výjimkou KSČM, s níž bude jednat ve středu. Zatím jsme se seznámili s možnostmi spolupráce a probrali jsme programové priority. Možností pro uspořádání koalic je několik a zatím jednáme o všech," uvedl Petr Navrátil, lídr chebské ČSSD.