Jeho provozovatelka Alexandra Jančová poukazuje na to, že některá města a obce před tímto problémem zavírají oči. „Odchytávat kočky vyjíždíme skoro každý den, abychom zajistili kastraci a pokusili se tak zamezit dalšímu množení," říká Jančová. Ta útulek provozuje v Kraslicích na zahradě svého domu a depozitum má například i v Sokolově. Minulý týden se dočkala podpory samotných Kraslic, které z mimořádného grantu poskytly na modernizaci útulku 300 tisíc korun.
Celkový projekt na vybudování kompletního zázemí počítá s investicí ještě o 900 tisíc korun více.

„Je to pro mě taková první vlaštovka. Díky grantu dostaneme stávající zázemí pod jednu střechu, areál oplotíme, postavíme nové voliéry, opravíme podlahy a objekt dostane novou fasádu," vyjmenovává Jančová, která v Karlovarském kraji působí už pátým rokem. V jejích rukou skončí ročně stovky koček. „Zajistíme vždy jejich kastraci a veterinář zbaví kočky vnějších a vnitřních parazitů tak, aby se zpět vracely čisté," přibližuje. V samotném útulku pak nachází azyl na 150 koček, které čekají na nové majitele.

„Pokud se podaří sehnat další peníze na dobudování útulku, kapacita se ještě zvýší. Postavit bych chtěla ještě jeden objekt se čtyřmi místnostmi, přičemž jedna z nich by sloužila jako karanténa a zbylé tři pro umístění koček," dodala Jančová.