CHODOV

Již poněkolikáté se sejdou lidé v Chodově v parku u sochy Knihkupce. Tady začal zpívání s Deníkem před lety pořádat Rudolf Netík. „Ta akce se mi moc líbila, a protože se tady nic podobného tenkrát nedělo, přihlásil jsem se,“ říká. „Sejdeme se vždycky kolem šesté hodiny v parku, rozdáme si texty, řeknu pár slov a společně si zazpíváme,“ popsal průběh. Zájemců o společné zpívání přibývá. Z původních padesáti lidí už to vloni byla téměř stovka.

HORNÍ SLAVKOV

Od roku 2016 se do zpívání s Deníkem zapojuje Horní Slavkov. Tady se pečlivě už před akcí připravuje velký sbor zpěváčků složený z dětí obou mateřských škol a školní družiny. „Děti budou stát na schodech kulturního střediska, doplníme hudbu, kterou upravila paní učitelka ze školky, rozdáme texty těm, kteří si nekoupili noviny, a zpíváme,“ přiblížila ředitelka MKS Horní Slavkov Soňa Kvasničková. Kromě zhruba devadesáti zpívajících dětí se pravidelně přidává přibližně stovka dalších účastníků. „Děti se koledy učí poslechem. Pouštíme jim je při různých činnostech a společně si pak zpíváme,“ vysvětlila Ivona Holinková, učitelka z mateřinky U Sluníčka. A ředitelka Pavlína Zábranská z mateřské školy Duhová kulička její slova potvrdila.

Na zpívání s Deníkem se poctivě připravují a těší děti z mateřské školy U Sluníčka v Horním Slavkově.Zdroj: Deník / Lucie Žippaiová

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ

V loňském roce se poprvé do zpívání zapojila Základní škola Královské Poříčí. „Vůbec jsme netušili, že přijde tolik lidí, bylo jich kolem padesáti,“ s nadšením konstatovala Šárka Morávková, ředitelka školy. Letos se proto spojili s obcí, která zajistí něco na zahřátí pro prokřehlé zpěváky. Školáci společně s ostatními se sejdou na návsi u vánočního stromu. „Před touto akcí máme vánoční turnaj ve stolním tenise. Z něj se všichni přesunou na zpívání,“ doplnila ředitelka Morávková.

OLOVÍ

Tradičním účastníkem zpívání koled s Deníkem je Oloví. „Účastníme se úplně od začátku,“ potvrdila Andrea Štětinová, učitelka z olovské mateřské školy. Koledy se zpívají u stromku pod kostelem. „Sejdeme se půl hodiny před zahájením. Vystoupí děti z mateřské i základní školy a sólově zazpívá Karolínka Jurčíková,“ popsala průběh akce. Připraveno bude občerstvení, svařák či čaj na zahřátí a možná i bude napečeno tak jako při rozsvěcení stromku.