„Se šikanou jsem se osobně nesetkala, ale přesto vím, že na školách existuje.“ O tom je přesvědčená žákyně 8. A třídy Základní školy v Komenského ulici v Chodově Lucie Radimerská. Přestože špatné zkušenosti tohoto typu nemá, zapojila se do projektu, který proti šikaně přímo bojuje. Vymyslela příběh o ponižování, zpracovala ho formou komiksu a přihlásila do soutěže, jejíž patronkou je zakladatelka hnutí Na vlastních nohou Běla Gran Jensen. Práce chodovské školačky nakonec slavila úspěch. Porota ji zařadila mezi příběhy, které se objeví v nově připravované publikaci.

„Tím to ale vše nekončí. Půjde o první díl napsaný českými dětmi, na který později naváže publikace sestavená z prací školáků z ostatních koutů Evropy. Celé to bude vlastně podané jako výzva našemu předsednictví v Evropské unii od ledna příštího roku,“ sdělil starosta Chodova Josef Hora. „Už nyní jsou připravené nějaké náhledy té české publikace, aby do konce letošního roku mohla být vydána,“ doplnil starosta.

Slavnostní vyhlášení soutěže se uskutečnilo v úterý v Senátu Parlamentu České republiky. „Na místě bylo vyhodnoceno dvacet pět dětí. Co jsem zaznamenal, tak byly z Plzně, Prahy či Tábora. A Chodov reprezentovala právě naše Lucie,“ zdůraznil starosta. „Já sám šikanu vnímám jako moderní chorobu, která se bohužel na školách nejen projevuje, ale stále rozšiřuje,“ poznamenal Hora.

A co příběh z Chodova popisuje? Podle slov Radimerské jde o útisk chudého chlapce bohatším vrstevníkem. Ten slabšího šikanuje, nutí ho přinášet svačiny, a dokonce i alkohol.
„Pak ho jednou zmlátí. Do toho se už pak ale zapojí policie a tyran je potrestán,“ popsala ve stručnosti hlavní zápletku komiksu. „Že do knihy vybrali moji práci, mám samozřejmě radost. Cením si toho už jen z toho důvodu, že jsem na něm pracovala asi dva dny,“ dodala.