Zaplněný amfiteátr v Lokti přivítal v pátek večer legendu z Kanady. Českým fanouškům se poprvé představila kapela SAGA, která je na scéně přes třicet let. Lahůdek však bude v rámci letošní koncertní sezony ještě mnohem více.

Legendární kanadská kapela progresivního rocku SAGA vystoupila v Lokti v rámci turné The Human Condition na podporu svého nového alba. V Čechách zahrála vůbec poprvé. „Pro fanoušky jsme si připravili průřez staršími i novými písněmi,“ zmínil kanadský zpěvák Rob Moratti. „Až příště pojedeme na turné, tak se určitě naučíme nějaký pozdrav v češtině. Tentokrát jsme si ale nic podobného nepřipravili, nejsme tu dlouho,“ podotkl před koncertem Moratti. Aby si rozšířil svoji znalost jazyka, zeptal se překladatelky, jak se v Čechách říká děkuji. Během návštěvy muzikanti neustále skládali poklony historickému Lokti a jeho přírodním krásám. „Kdyby to šlo, tak bychom tu zůstali celé léto. Je to zde nádherné,“ prohlásil Moratti.

To, že se kapele v Lokti opravdu líbí, bylo patrné i z koncertního výkonu. Kapela plná energie prozkoumala svůj repertoár napříč alby zajímavě a komplexně. Podle nadšených diváků obavy z nového zpěváka zmizely během první písničky a charismatický Moratti měl diváky brzy na své straně. Lidé byli evidentně moc spokojeni. „Sagu poslouchám už dlouho, ale nikdy jsem nevěřil tomu, že přijedou. Je to naprostá bomba a škola muziky,“ uvedl čtyřicátník Pavel, který na Sagu dorazil i s rodinou.

Diváci se nenudili ani u předkapel, protože u karlovarské hardrockové kapely Coda už je slovo předkapela opravdu velmi vzdálené, muzikanti spolehlivě plní nejrůznější sály i na vlastních koncertech. ´Brněnští Pink Floyd´, jak někteří fanoušci říkají kapele Progres 2, předvedli zadumanější a pro neznalé možná trochu méně stravitelný artrockový program, ale při kultovní písničce Planeta Hyernonyma Bosche byli spokojeni i příznivci tvrdší rockové muziky.

Davy fanoušků zamířily do Lokte i v sobotu, kdy na pódiu stanula nestárnoucí legenda big beatu Olda Říha s kapelou. Ten během koncertu několikrát vzpomněl na zesnulého baskytaristu Jiřího „Dědka“ Šindeláře, ovšem upozornil, že se koncert v žádném případě neponese ve smutném duchu. „Tak Dědku, ty vole, poslouchej, jak to má konečně vypadat,“ smál se Říha a zahrál na kytaru známé akordy písně Blues opuštěný postele.

Dobrým tahákem ale byly i předkapely Brutus, Proměny a Mash. „Mě na koncert zlákal Brutus. Jsem jejich velký fanda, ale naživo jsem je doposud neslyšel. Konečně jsem si je mohl vychutnat. Je to super, že hudební sezóna v Lokti už začala. Když to půjde, tak sem budu jezdit na každou akci,“ svěřil se divák Milan ze Sokolova.

Akce v červnu

  • 5. 6. – On The Road 2: folk a country
  • 12. 6. – Support Lesbiens a hosté
  • 14. 6. – European Tour 2009: Alexandrovci
  • 20. 6. – Die Happy a hosté