Dvě stovky návštěvníků se přišly podívat na Netopýří noc, která se tentokrát konala na hradě Hartenberg v Hřebenech. V nejzápadnějších Čechách šlo již o 11. ročník této akce. Její charakter je putovní, tudíž její předchozí ročníky se konaly například na zámku Kynžvart, hradě Bečov a Loket nebo v klášteře Teplá. A co bylo tentokrát k vidění na Hartenbergu?

Lidé zhlédli například nový český film o netopýrech či tematickou výstavu. Pro děti pak byly připravené soutěže a zábavné hry. Zájemci se také mohli podívat do pivovarských sklepů, u jejichž vchodů v tuto roční dobu netopýři hojně poletují, setkávají se a páří. „A toho právě při výzkumu netopýrů využíváme – nastražujeme zde odchytové sítě a odchycené jedince kroužkujeme," sdělil jeden z aktérů Netopýří noci Přemysl Tájek.
Hlavním programem večera byla přednáška pracovníků Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les o výzkumu a ochraně netopýrů v Karlovarském kraji. Završením pak byla ukázka odchycených netopýrů, jejich kroužkování a vypuštění zpět do přírody. I přes poměrně chladné počasí a zataženou oblohu byl odchyt netopýrů úspěšný, a návštěvníci tak viděli hned pět různých druhů netopýrů. „Podařilo se nám odchytit netopýra černého, velkého, vodního, ušatého, a dokonce i netopýra pestrého, který byl na podobné akci v západních Čechách k vidění úplně poprvé," prozradila zooložka Pavla Tájková. Jeden z netopýrů velkých byl odchycen již dříve – měl kroužek z předchozího roku.

Kvízy s odpověďmi byly slosovány a výherci získali zajímavé ceny – například filmy o životě netopýrů nebo novou knihu o chráněných rostlinách rostoucích v Karlovarském kraji. Cenou útěchy pak bylo jedno z nejkvalitnějších přírodních hnojiv s certifikátem regionálního původu – netopýří guáno, získané pod kolonií kriticky ohroženého netopýra velkého.
„Je to originální cena, určitě to musím vyzkoušet na svých rajčatech," řekla Daniela Polcarová, která se na netopýry přijela podívat až z Plzně.
Zájemci se mohli odchytu a kroužkování dalších netopýrů účastnit až do půlnoci, neformální část večera už se pak odehrávala u ohně.

Pořadateli Netopýří noci jsou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (Správa CHKO Slavkovský les a krajské středisko Karlovy Vary, Správa CHKO Český les), Český svaz ochránců přírody Kladská, Občanské sdružení Hartenberg, Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva a Muzeum Cheb.