Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, rostoucí nezaměstnanost a přesouvání některých firem dále na východ. Taková je prognóza v oblasti trhu práce v České republice v následujících dvanácti letech. Včera o tom na konferenci Budoucnost v Chodově informoval Jiří Braňka z Národního vzdělávacího fondu. Ten má za úkol právě sestavování a předvídání situací, které v nejbližších letech mohou nastat. „Do roku 2010 přijdeme o desítky tisíc pracovních míst. Chybět budou technické obory. Nedostatek lze očekávat u profesí řízení a obsluhy strojů, strojírenství, hutnictví či stavebnictví. Pokud teď jsou problémy s učni, tak za několik let to bude ještě horší,“ prohlásil Braňka.

Že pracovní síla určitých oborů chybí už dnes, ví například Chodov. „Investoři, kteří k nám míří, se nás ptají nejen na pozemky, ale také shánějí kvalifikované zaměstnance a my jim mnohdy nemáme co nabídnout. Po revoluci se v tomto směru hodně zaspalo a nyní je po učňovských oborech poptávka a hlad,“ zmínil na konferenci starosta Chodova Josef Hora.

Naopak vysokoškoláků má být v budoucnu dostatek. Odborníci se však ptají, zdali se pro ně podaří vytvořit i odpovídající počet míst. „Již nyní dochází k tomu, že vysokoškoláci nastupují do učňovských pozic, třeba do výrobních linek,“ uvedl k tématu Braňka.

A právě takovým krizím chce Karlovarský kraj předejít. Nechal už například zpracovat strategii rozvoje konkurenceschopnosti, jež ukazuje, jakým způsobem zvrátit avizované negativní trendy. „Kraj je motivován hrozbou na základě nepříznivého vývoje v základních socioekonomických charakteristikách. Situace opravdu není dobrá, a to co se týče tvorby hrubého domácího produktu, vývoje mezd či podílu vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva v kraji,“ řekl o projektu Petr Adámek z firmy Berman Group. Současně popsal jednotlivé body strategie a upozornil na záměr kraje vybudovat například vědeckotechnický park. „Připraveny jsou také nástroje pro novou Karlovarskou agenturu rozvoje podnikání, která by tady měla mít tři střediska,“ doplnil Adámek.

Více ve středečním Sokolovském deníku.