Tragédii mohou způsobit lidé, kteří si v Chebu pletou takzvané železné neděle s hledáním pro sebe použitelných věcí. Prohrabují kontejnery, které stojí většinou na silnici, rozhazují odpad, ale především otevřenými kontejnery ohrožují řidiče. „To, že jsou vrata kontejneru otevřená, není z hlavní silnice vidět,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Jaroslav z Chebu. „Takže člověk, který odbočuje, do nich nabourá velice snadno.“

Pracovníci technických služeb se s tak neohleduplným chováním často nesetkávají. Řešení ale mají. „Pokud lidé něco podobného uvidí, měli by se na nás obrátit,“ uvedl provozní náměstek Chebských technických služeb Zdeněk Pavlík. „Celou věc pak dáme urychleně do pořádku.“

Železné neděle jsou sice občany vítané, ale problematické. Kontejnery jsou zaplněné během velice krátké doby a v jejich okolí je rozházený nepořádek. „Situace se ale oproti minulému roku zlepšila,“ sdělil Pavlík.

Pracovníci technických služeb začínají praktikovat novinku z minulého roku. Kontejnery, které jsou na stanoviště dovezené v pátek, bývají ještě ten den plné. Proto je zaměstnanci Chetes odvezou v sobotu a přivezou je na dané místo nazpět.
„Opět bychom občany poprosili, aby nevršili odpad na sebe,“ upozornil Pavlík. Také přetrvávají potíže s tím, co všechno lidé vyhazují. Železné neděle jsou určené pro velkoobjemový odpad.
„To znamená, že tam mohou dát třeba starý nábytek,“ vysvětloval provozní náměstek Chetes. „Rozhodně nejsou kontejnery určené pro nebezpečný odpad nebo třeba elektroniku.“ Některým občanům by se líbilo, kdyby se akce konala častěji než jen na jaře.

„Když úředníci vidí, kolik lidé toho odpadu mají, tak proč nepořádají železné neděle častěji?“ ptal se sedmapadesátiletý Marcel Nový z Chebu.
Železné neděle jsou ale celkem náročnou záležitostí. „Tato akce stojí celkově jeden a půl milionu korun,“ sdělila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová