Celkem pět kontrolních orgánů si „posvítilo“ na cizince, kteří na území České republiky nedodržují zákon. „Na Chebsku spadla klec hned nad dvěma pachateli trestných činů,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Helena Fajrajzlová.

Do kontrolní akce 'Cizinec', která se zaměřila na pobytový režim cizinců v České republice, bylo na západě Čech nasazeno 99 policistů a 13 služebních psů. Na to, zda obchodníci respektují ochranné známky, dohlíželo šestnáct pracovníků České obchodní inspekce. A ti byli také úspěšní. Na chebských tržnicích Svatý Kříž a Dragoun zabavili nelegální zboží za víc než půl milionu korun. I přesto mohly být výsledky lepší. „Bohužel, trhovci o tom, co se bude dít, pravděpodobně věděli,“ řekl ředitel plzeňského a karlovarského inspektorátu České obchodní inspekce Milan Javorský. „Mnoho stánků cizinci již před příjezdem našich pracovníků zavřeli.“

A to bývá častý problém podobných kontrol. Proto se občas pracovníci kontrolních orgánů rozhodnou trhovce přelstít a přijít 'v přestrojení'.
Ačkoliv na tržnici panoval klid, někteří cizinci se neubránili projevům emocí.
„Dotýká se mě, že nás lidé házejí do jednoho pytle,“ sdělil jeden z přítomných Vietnamců. „Nic jsem neprovedl, ale kvůli policistům k mému stánku nechodí žádní zákazníci.“

Kontrol se zúčastnil také úřad práce. „Byli jsme vyzváni k součinnosti,“ sdělila mluvčí chebského úřadu práce Marie Sýsová. „Úřad práce totiž může kontrolovat dodržování zákonu o zaměstnanosti,“ dodala. Pracovníci ověřovali, zda cizinci nepracují 'načerno'. Pokud ano, může úřad zaměstnavateli udělit pokutu až do výše dvou milionů korun.

K akci se připojila také celní správa a živnostenský úřad.
„Můžeme kontrolovat nelegální zaměstnanost i samostatně, ale osvědčila se nám spolupráce s cizineckou policií,“ uvedla mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová.