„Chceme vytipovat vhodné lokality v souladu s územním plánem. Je to teprve záměr, ale uvažujeme o čtyřech lokalitách. Jedna z nich by mohla mít 7500 metrů čtverečních. Celkem půjde o desítky zahrádek,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Zároveň slíbila, že město už brzy přinese podrobnější informace. „Zaznamenala jsem u obyvatel města jakýsi drobný stesk po tom, že ze sídlišť nemají kam utéct do klidu nebo za aktivním odpočinkem. Začala jsem proto zjišťovat, zda by byl mezi občany Sokolova zájem o vlastnictví klasických zahrádek. Někomu se možná může jevit zájem o zahrádky jako přežitek, ovšem zájem lidí nakonec předčil má očekávání,“ uvedla starostka.

Vedení města u některých navržených pozemků rozhodlo předběžně kladně. „Ještě prověříme jejich vhodnost na vybudování zahrádek obhlídkou přímo na místě a poté definitivně lokality vybereme,“ dodal místostarosta Jan Picka.

„Zahrada je pro paneláčníka jakousi oázou. Někdo tam chodí lenošit na sluníčku u bazénu, piva a grilování. Další tam zase aktivně pěstuje zeleninu a ovoce a někteří dělají obojí,“ říká jeden ze zahrádkářů Lukáš Vimr.

Většina zahrádkářských kolonií v okolí Sokolova je už v soukromých rukách. Městu ještě donedávna patřily pozemky se zahrádkami v lokalitě Bohemia. Většinu z 52 zahrádek si však lidé v uplynulých měsících mohli odkoupit a zájem byl. Město se prodeji nebránilo a stanovilo cenu, za kolik je ochotno prodat. Zároveň prozradilo, co s jednotlivci, kteří své zahrady koupit nechtějí.

„Vycházeli jsme ze znaleckého posudku, který stanovil cenu na 130 korun za metr čtvereční. Obeslali jsme všechny, kteří mají v této kolonii zahrádku, a nabídli jim tuto možnost,“ říká místostarosta Sokolova Jan Picka. Zároveň dodává, že pro ty kteří odmítnou, se nic nemění a budou mít zahradu pronajatou dál dle současných podmínek.

Celá akce se tehdy pozdržela kvůli podmínce, kterou stanoví legislativa. Ta říkala, že pokud chce město prodat pozemky, musí k nim mít zajištěnou přístupovou cestu. Část však patřila zdejší chemičce, která sídlí nedaleko. „Tento pozemek se podařilo bezplatně převést na město a cesta je už města,“ dodal Picka. Přes padesát zahrádek má různé velikosti. Ty nejmenší mají 300 a největší přes 700 metrů čtverečních. Zahrádkáři shodně argumentují tím, že do zvelebení svých zahrádek investovali nemalé finanční prostředky, a tudíž chtějí mít jistotu, že jim pozemky zůstanou.

Sokolovu ještě zbývají pozemky se zahrádkamiv městské části Šenvert, které má pronajaté zahrádkářský svaz.