Operace jsou největším zdrojem příjmů všech nemocnic. Jsou ale kvůli koronavirové epidemii zastavené. Nemocnice naopak nyní ve velkém nakupují potřebný zdravotnický materiál a musejí se přizpůsobit náročným opatřením. To znamená velké finanční ztráty pro obě krajské nemocnice v kraji, ale i ty soukromé. Už nyní představitelé kraje předpokládají, že ztráty budou kvůli koronaviru v řádu několika set milionů korun.

„Nemocnice musí nejen plnit své finanční závazky vůči dodavatelům, musí ale platit také personál a energii. Tyto náklady zůstávají stejné jako za běžného provozu. Na druhé straně tu máme ale extrémní propad v příjmech. Lidé se bojí do nemocnice chodit a já se jim nedivím,“ podotkl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš. Zatím ztráty ve dvou krajských nemocnicích, tedy v karlovarské a chebské, odhaduje na 300 milionů korun. „Na konkrétní sčítání je velmi brzy,“ konstatoval Bureš.

Podle něho bude v nadcházející době důležité, jak se zachová nejen stát, ale i pojišťovny. „Ty by měly sáhnout do svých rezerv a nemocnice podpořit, například tím, že současné zálohové platby nebudou zpětně kráceny. Od státu pak budeme chtít deklaraci, aby na tyto ztráty nezapomněl,“ dodal radní.