Už nyní jsou vykopávky kostela sv. Mikuláše pod horou Krudum oblíbeným cílem turistů. „Hlavně když je pěkné počasí je zde možné nejen o víkendech potkat opravdu hodně lidí,“ tvrdí jeden z ograginátorů archeologického průzkumu kostela Vladislav Podracký. Ještě větší zájem by mohla vzbudit nová kniha o průběhu vykopávek, kterou vydalo karlovarské muzeum. Vladislav Podracký je autorem fotografií v publikaci Prezentace archologického výzkumu zaniklého středověkého kostela sv. Mikuláše pod Krudumem. Kniha vznikla jako průvodce k výstavě, kterou karlovarské muzeum uspořádalo k ukončenému výzkumu vykopávek a minulý týden získala třetí místo v prestižní celorepubilkové soutěži Gloria musaealis. Publikace mapuje nejen výzkum v jednotlivých letech, ale i památky v okolí či legendy, které se ke kostelou vážou. Cena Gloria musaealis za knihu roku putuje do Karlovarského kraje podruhé během dvou let. Loni totiž získalo dokonce první cenu sokolovské muzeum o publikaci o zaniklých obcích.
První zmínky o kostelu pod horou Krudm jsou ze třináctého století.

Ukázka z knihy

Dle jedné z pověstí se vyprávělo, že se ve sklepení u sv. Mikuláše mělo nacházet velké množství toho nejlepšího vína, které hlídal tajemný muž v kapuci, jenž byl u kostela často vídán vždy v poledne. Drvoštěpové a sedáci tu zase potkávali ženu v bílých šatech a s bílým šátkem na hlavě, na řeměni měla svazek klíčů a prázdný hrnec se lžící. I když byla oslovena, neodpověděla a znenadání jim zmizela z očí.
Snad na základě staré tradice se jeví pověst o dávno mrtvých havířích, kteří vystupují na Vánoce z hlubin země i se svými poklady, aby se zúčastnili slavnostní mše svaté v kostele sv. Mikuláše.