Krásno/ Martin Hanko z Krásna si potrpěl na skoro až megalomanské projekty. I tak vzpomínají jeho blízcí. A i proto se vzpomíkový večer u příležitosti ročního výročí jeho náhlé smrti změnil na dvoudení hudební festival, jehož vítěžek půjde na obnovu kostela svaté Kateřiny v Krásně.
„Martin se v rámci Rozhledu staral o záležitosti kolem kostela. Proto je vzpomínkový koncert zároveň i benefiční akcí ve prospěch kostela v Krásně,“ vysvětluje hlavní pořadatel Karel Jelínek.
Martin Hanko byl jedním ze zaládajících členů Občanského sdružení Rozhled Krásno. Sdružení Rozhled vzniklo na podporu veřejně prospěšných aktivit v Krásně a jeho okolí. Hlavním cílem je oprava kostela sv. Kateřiny, projekt letního divadla v prostoru Krásenské rozhledny či zařazení hisrocikého jádra obce do památkové péče.
Benefiční koncert na záchranu kostela se koná o víkendu 4. a 5. května. V pátek na pódiu v Kulturním domě v Krásně zahraje kapela –123 minut, Negero a MyMusic. V sobotu pak hlavní hvězda festivalu Tata Bojs, Jiří Schmitzer a na závěr pak Zajíc Company. „Vstupné na pátek stojí 150 korun, na sobotu 200 korun a předprodej na oba dva dny je za 250 korun,“ uvedl pořadatel.
Původí gotický kostel sv. Kateřiny z doby Karla IV. byl po požáru města v roce 1848 přestavěn na pseudorománský. Z celého interiéru se zachovala pouze socha sv. Anny Samotřetí z poloviny 16. století. Občansé sdružení Rozhled se od roku 2002 snaží o provedení celkové rekonstrukce kostela. V roce 2004 byla ukončena druhá etapa stavebních prací. Díky sanacím krovů již nehrozí riziko narušení statiky objektu a kostel se šestisetletou tradicí může být i nadále historickou součástí obce Krásno. Třetí etapa plánované rekonstrukce spočívá v opravě vnitřních omítek a elektroinstalace. Předběžný rozpočet představuje částku 2,5 milionu korun. V roce 2005 proto byla vyhlášena veřejná sbírka a případné finanční dary je možné posílat na transparentní účet u eBanky 2215578028/2400.